A dél-amerikai országok közül elsőként Chile betiltotta a műanyag bevásárlószatyrokat, amelyek súlyosan szennyezik a környezetet, főleg a tengereket sokfelé a világon.
Betiltották Chilében a műanyag szatyrokat. A tilalom formálisan pénteken lépett életbe a hivatalos közlönyben való publikálással, de a drákói jogszabály fél év türelmi időt ad az alkalmazkodásra a nagy szupermarketláncoknak, és két évet a kisboltoknak. Az a boltos, aki a határidő után is osztogat műanyagszatyrot, 350 dolláros (átszámítva 97 ezer forintos) bírsággal számolhat.
A türelmi idő alatt a boltok vásárlónként legfeljebb két zacskót adhatnak az áru hazaviteléhez. A törvény csak a romlandó élelmiszerek becsomagolására engedélyezi a műanyagzacskó használatát.
On July 1, #Chile's constitutional court ratified a law that banned retailers from using plastic bags. Shops have six months to stop using plastic, but some small businesses have been given a year pic.twitter.com/U0xKaJ2pfG
- CGTN (@CGTNOfficial) 2018. augusztus 2.
A chileiek évente 3,4 milliárd műanyagszatyrot használnak el, ennek 90 százaléka a szemétbe kerül, jó része pedig tovább a tengerbe. Marcela Cubillos környezetvédelmi miniszter szerint Peru és Chile hosszú tengerpartja mentén 2 millió négyzetkilométeren, vagyis egy Mexikó-nagyságú összterületen lebegnek hulladékszigetek a víz felszínén és mélyén.