Cukorbetegséget jelezhetnek a fájó ízületek
Milyen korai jelei lehetnek a cukorbetegségnek? Részletek itt.
A cukorbetegség viszonylag gyakran jár együtt krónikus ízületi gyulladással, oszteoartritisszel. Ennek oka többrétű, ugyanis mind a diabéteszhez vezető káros életmód, mind az abnormális vércukorértékek fokozhatják a gyulladásos folyamatokat. Az artritisz ugyanis gyakrabban lép fel azoknál, akik túl sok finomított szénhidrátot, cukrot fogyasztanak, keveset mozognak és túlsúllyal küzdenek - mindezek a cukorbetegség és az ízületi gyulladás kialakulását is elősegítik.
Ráadásul a normál tartomány feletti glükózszint még inkább fokozza a gyulladást, a mozgásszervi panaszokat, sőt ha huzamosabb ideig nem rendeződnek a vércukorérték, akkor diabéteszes neuropátia is felléphet, amely többek között zsibbadással, bizsergéssel, extrém érzékenységgel és fájdalommal járhat. Ezen túlmenően a neuropátia súlyos szövődményeket is okozhat, ami fekélyhez, emésztési zavarokhoz, impotenciához vezethet.
A magas vércukorértékek az ízületi gyulladásokat is súlyosbíthatjákBizonytalan járás a cukorbetegség miatt?
A diabétesszel küzdők esetén könnyen kialakulhat úgynevezett diabéteszes láb szindróma, amely az állapot komplex szövődményei miatt lép fel, mivel ekkor már károsodnak az erek és az idegek is. Vezető tünetei közé a bizonytalan járás, az ízületi deformitások, a bőr szárazsága, valamint csökkent fájdalomérzet tartozik, és nagy veszélye, hogy kezeletlen esetben könnyen fekélyhez, mozgásképtelenséghez, legrosszabb esetben lábamputációhoz vezethet.
Székrekedést, hasmenést is okozhat a cukorbetegség
A cukorbetegség nem ritkán emésztési gondokat okoz, ami megnyilvánulhat székrekedésben és hasmenésben is. Ennek háttere a már említett neuropátia - ez esetben emésztőrendszeri neuropátia -, amely a vastagbél mozgására, a gyomor ürülésére is komoly hatással lehet, ráadásul az állapot károsíthatja a gyomorsav termelését is. A hasmenés és a székrekedés jelentkezhet önállóan, de egymással felváltva is, tönkretéve ezzel a beteg mindennapjait - mondta el dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
Mi lehet tenni?
Bármely tünet jelentkezik is, az első avércukorszintellenőrzése, valamint a neuropátiás tesztek elvégzése. A tünetek a glükózértékek normalizálása után csökkenhetnek vagy akár meg is szűnhetnek, de egyéb terápiákra is szükség lehet. A tünetektől és esetleges szövődményektől függően szóba jöhet például fájdalomcsillapítás, olyan alternatív módszerek alkalmazása, mint a mézes sebkezelés vagy a lökéshullám terápia, diéta, probiotikumok szedése, illetve speciális cipő viselése.