Elhízás
A túlsúly és azelhízásnagyon gyakori oka a májbetegségeknek. Ha túl sok zsír raktározódik el a máj sejtjeiben, akkor az rossz hatással van az anyagcserére, a vérnyomásra és a trigliceridszintre is. Ha máj elzsírosodik, az cirrózist, májleállást is okozhat.
Cukros üdítők
Mivel ezek az italok tele vannak üres kalóriákkal és cukorral, nagyon hizlalnak, és a májat is károsítják. Különösen azok számára káros a fogyasztásuk, akik egyébként is túlsúlyosak. Ha egészséges májat szeretnénk, minél kevesebb ilyesmit fogyasszunk.
Az üres kalóriákkal teli cukros üdítők sem tesznek jót májunknakEgyes gyógyszerek
Az acetaminofent tartalmazó gyógyszerek túladagolása májkárosodáshoz, májleálláshoz vezethet. Nagyon fontos, hogy az ezt tartalmazó gyógyszerekből semmiképpen se lépjük túl az orvos által felírt adagot, illetve ne szedjük őket orvosi rendelvény nélkül. Az anabolikus szterodiok, illetve az illegális drogok, mint a heroin vagy a kokain is komoly májkárosító hatással bírnak.
Hepatitis
A krónikus Hepatatitis-B, illetve C okozza a legtöbb májrákos megbetegedést világszerte. Nagyon fontos, hogy ezeket a betegségeket időben diagnosztizálják, mert ez a legjobb esély a gyógyulásra, illetve a májkárosodás megelőzésére.
Genetikus betegségek
A hemokromatózis (túlzott vasfelhalmozódást okoz a szervezetben) és aWilson-kóris olyan örökletes betegségek, amelyek roncsolhatják a májunkat. Mind a kettő kezelhető gyógyszerekkel.
Forrás: health.com