A kanyarós megbetegedések elszaporodásának egyik oka a rutin jellegű védőoltások elmaradása, különösen egyes társadalmi peremcsoportokban. Több, mint 40 ezren betegedtek meg: cikkünkből kiderül, mit kell tudni a jelenlegi helyzetről.
Hét európai országban - Franciaországban, Georgiában, Görögországban, Olaszországban, Oroszországban, Szerbiában és Ukrajnában - 2018 első félévében meghaladta az ezret a kanyarós megbetegedések száma. Csak Ukrajna - több mint 23 ezer megbetegedéssel - több mint felét adja az Európában regisztrált összes kanyarós esetnek, ami a védőoltások utóbbi években tapasztalt csökkenő számának tulajdonítható. Szerbiában volt ugyanakkor a legtöbb halálos eset - eddig 14 - a fertőző betegség miatt. Mit kell tudni a kanyaróról?
A kanyaró tünetei
- Magas láz, mely rendszerint még magasabbá válik, amikor a megjelennek (kb. 4 nappal a láz kezdete után).
- Más vírusos fertőzéseknél szintén keletkezhetnek kanyaróhoz hasonló kiütések, de ezeket az különbözteti meg az igazi kanyarótól, hogy esetükben a láz a kiütések megjelenése után alábbhagy.
- Fehér, homokszemszerű foltok az orca belső oldalán (a szájüregben) a kis őrlőfogakkal szemközt. Ezeket Koplik-foltoknak nevezik és más vírusfertőzésre nem jellemzőek.
- Könnyező, vörös szemek.
- , orrfolyás, száraz, szaggató köhögés.
- Néha hányás és hasmenés.
- Piros, lencsényi kiütések melyek később barnássá válnak. Leggyakrabban a fül mögött jelennek meg először, majd ráterjednek az arcra, a nyakra és a test többi részére. Eltűnésük ugyanebben a sorrendben zajlik kb. 5 nap múlva. A barnává váló foltok még kb. 2 hétig látszanak.
A kanyaró esetleges komplikációi
- Középfülgyulladás.
- Bronchitis (alsó légúti fertőzés).
- .
- Agyvelőgyulladás (encephalitis).
A kanyaró kiváltó okai
A fertőzést a morbilli vírus okozza. A betegséget a köhögés, a tüsszentés és az orrváladékkal, ill. nyállal kapcsolatba került, meg nem mosott kéz terjeszti. Ha valaki átesett a kanyarón, többé már nem fogja elkapni.
Mit tehet Ön kanyaró esetén
- Maradjon otthon, amíg fertőzőképes (kb. még 1 hét a kiütések eltűnése után)!
- Pihenjen, fogyasszon sok folyadékot!
- Ha szükséges, szedjen lázcsillapítót!
- Kisgyermekek lázcsillapítását meg lehet oldani állott vizes, teljes testet befedő borogatással, ha a láz a 38,5 C fokot meghaladja.
- Komolyabb mértékű száraz köhögés esetén köhögéscsillapítót, váladékos köhögés esetén pedig köptetőt szedjen!
- Menjen el orvosához ha fülfájása van, váladék folyik a füléből, folytatólagosan fennmarad a láz és/vagy a köhögés, légzési nehézségek és görcsök lépnek föl, valamint ha álmosság gyötri!
Ez nem nátha, ez kanyaró: nézze meg videónkat!