A bizalom az állami kórházi ellátásban sokunkban meginogott - ezt mutatja legalábbis a legfrissebb társadalmi riport. Az állami kórházzal elégedetlenek az emberek, a magánkórházakat viszont kevesen tudják kifizetni: mi a megoldás?
Nem létezik egyszerre gyors, olcsó és közelben levő egészségügyi ellátás- jelent meg Lantos Gabriella egészségügyi szakértő írása a Tárki Társadalmi Riport 2018 című kiadványban.
Állami kórházak, magánkóházak: a betegek két csoportja
Az állami egészségügyet használók olcsó és közeli ellátásra vágynak, nem törődvén azzal, mennyire gyors az ellátás. Egyébként a politikai döntéshozók az ebbe a csoportba tartozó lakosságot tartják szem előtt. Míg a magánegészségügyet választók érdekét senki nem képviseli, ők azok akik "másodjára is belenyúlnak a pénztárcájukba, miután már befizették a tb-járulékot." - jelent meg a HVG oldalán.
A magánegészségügyi szektorban ugyanakkor sokkal több pénzt fektetnek bele: az egészségügyi kiadások harmadát magánforrások fedezik. Ezzel szemben az állami költések az állami kórházakban elmaradnak: mindössze a GDP 5,2 százalékát költötte a magyar kormány egészségügyi kiadásokra 2016-ban, ez csupán a kétharmada az OECD átlagnak. Ez azt eredményezi, hogy Magyarországon az egy főre jutó egészségügyi közkiadás a jómódú országok kiadásainak harmadát sem éri el.
Ezt pedig mi magyarok azzal kompenzáljuk, hogy aránytalanul sokat költünk saját jövedelemből egészségügyi ellátásra, évente fejenként kb. 200 ezer forintot.