A bőrgyógyász-kozmetológus szerint a daganatáttétek kockázata miatt ne halogassuk a szűrővizsgálatot, hiszen akár hónapok alatt is kialakulhat a melanóma. Mikor és milyen időközönként végeztessünk anyajegyszűrést?
Általános javaslat, hogy az anyajegyszűrés ideális időpontja az őszi és a tavaszi hónapok. Sokan azért nem végeztetnek anyajegyszűrést a nyári hónapokban, mert ha valamelyik el kell távolítani, akkor az ideális sebgyógyuláshoz szükséges fényvédelmet nehezebb biztosítani.
Dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász-kozmetológus, az Anyajegyszűrő Központ főorvosa azonban arra figyelmeztet, hogy aki régóta nem vett részt anyajegyszűrésen, ne halogassa a vizsgálatot, mert a későn felismert melanoma akár távoli daganatáttétek kockázatával is járhat.
Az áttétek hónapok alatt is kialakulhatnak
A a bőrben lévő pigmentsejtekből kiinduló rosszindulatú burjánzás, a daganatok egyik legagresszívebb formája.
Hosszabb ideig is lappanghat, vagyis szabad szemmel nem észrevehető elváltozásként van jelen az anyajegyekben vagy egy újonnan kialakult festékes elváltozásban. A felszín alatt, a bőr mélyebb rétegeiben ugyanakkor már megkezdte terjeszkedését.
Amennyiben a pigmentsejtek függőleges irányú osztódása eléri a bőr mélyebb, irha rétegét, akkor onnan bekerülhet a nyirokáramba, ami könnyen áttétek megjelenéséhez vezethet. A teljes gyógyuláshoz ezért nagyon fontos a melanomát korai stádiumban felismerni és eltávolítani.
Ha valaki a rizikócsoportba tartozik, fél-negyed évente is indokolt lehet az anyajegyszűrés
Milyen időnként javasolt a szűrés?
Általában az évenkénti rendszeresség, amit javasolni szoktunk a betegeknek, ám ez egyénenként is változhat - mondja dr. Vincze Ildikó. Ha valaki a rizikócsoportba tartozik, tehát világos bőrű és hajú, vagy sok anyajegye van, a családjában előfordult melanoma, akkor gyakrabban, akár fél-negyed évente is indokolt lehet az anyajegyszűrés.
ABCDE-szabály: amikor soron kívül is indokolt orvoshoz fordulni
Bizonyos szabad szemmel is látható elváltozások esetén nem szabad halogatni a kivizsgálást. Ezek az angol nyelven ABCDE összefoglaló névvel jelzett tünetek:
- A, mint asymmetry - mennyire szabálytalan, változott-e az anyajegy alakja?
- B, mint border - elmosódott határ, vagy élesen elkülönül a környezetétől?
- C, mint color - homogén színezetű, vagy különböző színárnyalatokat mutat?
- D, mint diameter - 6 mm feletti átmérőjű anyajegyeknél nagyobb a melanoma kockázata.
- E, mint evolving - bármilyen időbeli változás, szín, méret, felszíni észlelhető-e?
A teljes testtérképes anyajegyszűrés
A melanoma a teljes testfelületen bárhol megjelenhet, nemcsak a napnak kitett testrészeken, ezért nagyon fontos az alapos vizsgálat.
Ha bizonytalanok vagyunk az önvizsgálat során látottakban, inkább soron kívül is kérjük szakember segítségét - tanácsolja dr. Vincze Ildikó. "A rák több típusával ellentétben a melanoma nemcsak idősebb korban jelent kockázatot, hanem már fiatal felnőtteknél is.
A melanoma a 20-30 éves nők körében vezető halálok, miközben korai stádiumban felismerve és kezelve teljes gyógyulást is elérhetnénk. Ma ehhez már olyan korszerű segítség áll rendelkezésünkre, mint a , mellyel dokumentálni tudjuk a legkisebb elváltozásokat is és azokat nyomon követhetjük, hogy a rosszindulatú növedékeket szükség esetén, évszaktól függetlenül bármikor idejében el tudjuk távolítani."
Forrás: Anyajegyszűrő Központ