A genetikusok azt vették észre, hogy a csak a férfiakban jelenlevő Y kromoszóma változatossága az idővonalon a leletek korának egy jól meghatározható pontján, úgy 7000 évvel ezelőtt, hirtelen összeomlik, aztán szép lassan újra visszatér az eredeti változatossági szintjére. A csak anyai ágon öröklődő mitokondriális DNS viszont semmi hasonló kilengést nem mutatott - írja az index.hu.
Az Y kromoszóma változatossága 7000 évvel ezelőtt hirtelen összeomlottEz pedig azt jelenti, hogy a férfiak létszáma drámai mértékben megfogyatkozott, miközben nőből nagyjából ugyanannyi maradt körülöttük. A statisztikákból Európában, Ázsiában, és Afrikában is kimutatható volt ez a mintázat; az adatok azt mutatták, hogy 17-szer annyi nő élt ebben az időben, mint férfi.
Kiderült, mi okozta a Homo erectus vesztét - részletek!
A jelenségre adott egyik elmélet szerint azonban valójában nem fogytak el a férfiak. A DNS változatosságának csökkenését az okozta, hogy a férfiak aránytalanul kis részének született nagyon sok gyereke, fejenként akár több száz is. Ezzel párhuzamosan pedig a maradék populációban visszaesett a népszaporulat. Az elmélet támogatói szerint egyszerűen az történt, hogy nagyjából 7000 éve az emberiség társadalmi fejlődése egy olyan szakaszba ért, amely elősegítette a hierarchia csúcsán lévő férfiak szupervérvonalainak kialakulását, rengeteg más vérvonal pedig egyszerűen megszakadt, mert a DNS továbbadása helyett a férfiak vagy meghaltak, vagy rabszolgaságba estek, vagy járványok tizedelték a családjaikat. Vagyis ha nem is történt tömeges kihalás, a szűk eliten kívüli férfinak lenni nem lehetett túl jó 7000 éve.