Életünk során a csonttömegünk jelentősen változik: míg serdülőkorban a csontképző folyamatok vannak túlsúlyban, nagyjából 30 éves kor felett már a csontbontás indul be. Az élettanilag normális csontvesztés nagyjából évi 3-5 százalék, hogyha azonban a csontvesztés ennél nagyobb mértékű lesz, az előbb-utóbb csontritkuláshoz vezet.

Mi a csontritkulás?

Oszteoporózisnak nevezzük a csontok tömegének és mésztartalmának csökkenését, amely fokozott törékenységgel, a kóros és spontán törések kockázatának fokozódásával jár. A betegség neve is azt jelenti: porózus, lyukacsos, üreges csont. Kialakulásáról, veszélyeiről és a kezelés lehetőségeiről bővebben az alábbi cikkünkben olvashat!

Miért alakul ki a csontritkulás?

A csontritkulás, vagy más névvel oszteoporózis során a csontok tömege és mésztartalma olyan mértékben lecsökken, ami már a spontán törések veszélyét is megnöveli. A születéskor várható élettartam növekedése és a társadalom elöregedése miatt a probléma egyre több embert érint, becslések szerint Magyarországon a lakosság 7-10 százaléka szenved tőle.

Acsontritkulásegyik korai jele az izmokban jelentkező, tompa fájdalom

Tízből nyolc csontritkulásos esetért az úgynevezett elsődleges oszteoporózis a felelős. Ez a legtöbbször hormonális okokra vezethető vissza, nőknél az ösztrogén, férfiaknál pedig az androgén szintjének csökkenése gyorsítja fel a csontvesztést. Szintén elősegítheti a csontvesztést az elégtelen mértékű kalcium- és D-vitamin-bevitel, a helytelen táplálkozás, a mozgásszegény életmód, bizonyos környezeti hatások és a dohányzás is. A veszélyescsonttörésekelkerülhetőek, ha még időben felismerjük a tüneteket. Az alább felsoroltakra mindenképpen érdemes odafigyelni!

  • A csontritkulás egyik korai jele az izmokban jelentkező, tompa fájdalom, ami főleg a derék és a nyak tájékán érződik. Ezek jellemzően némi pihentetés hatására enyhülnek, idővel azonban egyre intenzívebbé válnak, főleg megerőltetőbb mozgás hatására.
  • A legfontosabb tünet a visszatérő csonttörés, elsősorban a csigolya, csukló- és csípőtájon. Az idült csontvesztésre sokszor csak egy véletlennek látszócombnyaktöréshívja fel a figyelmünket.
  • A csontok a törések után ritkán gyógyulnak be tökéletesen, ami külső jegyekben is megmutatkozik: a csontváz deformálódik, a testmagasság csökken, a mellkas besüllyed.
  • Mivel a csonttömegünk, és a csontvesztésünk mértéke nagy arányban genetikai hátterünk függvénye, érdemes megvizsgálni, hogy a betegség milyen gondot jelentett a felmenőinknél. A családi kórképben egyenes ágon előforduló csontritkulás figyelmeztető jel!

A csontvesztés a kor előrehaladtával egyre nagyobb veszélyt jelent. Időseknél a súlyos csontritkulás okozta csonttörések szinte mindig életveszélyesek - a combnyaktörések halálozási aránya meghaladja az 50 százalékot, amit közvetlenül a hosszas ágyhoz kötöttség miatti felfekvések vagy embóliák váltanak ki. A betegséget csontsűrűségméréssel diagnosztizálják, amit sok más vizsgálat (röntgen, laborvizsgálat) is kiegészíthet.

A cikk megjelenését a Béres Gyógyszergyár Zrt. támogatta.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!