Sok a cukorbeteg, kevés a diabetológus
Éger István kiemelte, hogy az érsebészeti helyzet Magyarországon csődközeli. Ez pedig azért is gond, mert az érsebészet legalább olyan fontos része a cukorbetegek ellátásának, mint a diabetológia.
Legalább 5000 orvosra és 1000 diabetológusra lenne szükségMagyar Orvosi Kamara elnöke az RTL Klub Híradójának azzal kapcsolatban nyilatkozott, hogy olyan sok a cukorbeteg, hogy legalább ezer diabetológusra lenne szükség itthon, de 600-nál is kevesebben praktizálnak most:
A riportból kiderült, hogy az orvosoknak nincs elég idejük a betegekre, mert túl kevés a diabetológus, miközben a cukorbetegek száma egyre csak nő - mondta az RTL Híradónak a Magyar Diabetes Társaság elnöke, Dr. Kempler Péter.
A Semmelweis Egyetem I. Sz. Belgyógyászati Klinika egyetemi tanára, a Magyar Diabetes Társaság elnöke, aki egyben a Közép-európai Diabetes Társaság (Central European Diabetes Association, CEDA) elnöke is, kitért rá, hogy 2001 és 2014 között 71 százalékkal nőtt a betegek száma, 2014-ben 772 ezer páciens kapott valamilyen terápiát.
Eközben az ellátórendszer egyáltalán nem bővült, vagyis ugyanannyi orvosra sokkal több cukorbeteg jut. "Mindössze tíz perc jut egy betegre, ami nem ad lehetőséget az optimális ellátásra."
Egyre több a cukorbeteg gyermek
2017. november 14-én számoltunk be róla, hogy Magyarországon közel ötezer gyermek cukorbeteg, számuk pedig évről évre nő. Az elmúlt 20-25 évben megháromszorozódott a gyermekeket érintő 1-es típusú cukorbetegség száma - mondta korábban Tóth-Heyn Péter. Az I. számú Gyermekgyógyászati Klinika osztályvezető főorvosa elmondta, hogy ma Magyarországon 750 ezer diabéteszes betegről tudnak. Hozzátette, hogy míg a felnőttkorban kialakuló betegség hátterében általában azelhízásáll, a gyermekeket érintő diabétesz arányának növekedése mögötti okokat egyelőre nem sikerült feltárnia az orvostudománynak, de mindenképpen valamilyen külső tényezőről van szó. A témáról a linkre kattintva olvashat bővebben.