A menzesz bár egyetlen fogamzókorú nő számára sem ismeretlen, azzal azonban már meglepően kevesen vannak tisztában, hogy mi is számít normál vérzésnek, mennyi idő egy normál ciklus és hány napig tarthat a vérzés. Pedig ha ezekben jelentős eltérés adódik, akkor az valamilyen problémára utalhat.
A kérdésben dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ szülész - nőgyógyásza van a segítségünkre.
Mi is számít normális vérzésnek?
A menzesz a pubertáskorú lányoknál jelentkezik, hazánkban jellemzően 12,5 éves korban veszi kezdetét. Ez azonban nincsen kőbe vésve, a menzesz megjelenése 18 éves korig is csúszhat úgy, hogy nem áll mögötte kóros elváltozás. Mindenesetre, ha a menzesz sokáig nem jelentkezik, érdemes szakorvoshoz fordulni.
A ciklus nagykönyv szerint 28 napos, de mint sok esetben, itt is csak egy középértékről van szó. A szakemberek a 24 és 32 nap között időintervallumokat még tökéletesen elfogadhatónak tartják, vagyis a ciklus e két érték között normális. Maga a vérzés 4-7 napig tarthat, pontos hossza ebben az esetben is egyénfüggő.
A menstruáció során a vér mennyiségének megállapítása nem egyszerű feladat. A normáltól való eltérést, vagyis azt, ha az egyénnél több vér ürül könnyebb felismerni, hiszen a nők egy adott mennyiséget nagyjából megszoktak, és feltűnik nekik, ha többször kénytelenek tampont vagy betétet cserélni. A szakirodalom 40-50 ml vér távozását tekinti középértéknek, azonban 80 ml felett mindenképpen kórós a mennyiség.
A menstruáció sokaknak valamekkora fájdalommal is együtt jár, ám sajnos egyes esetekben a fájdalom mértéke túlzott - ez sokszor valamilyen problémára utal, ezért a fokozott fájdalommal járó menzesz minden esetben szakorvosi kivizsgálást igényel.
Mi okozhat bő vérzéssel járó, fájdalmas menstruációt?
Amennyiben kóros folyamat áll a héttérben, úgy a leggyakrabban a következő okok állhatnak a háttérben:
endometriózis: ebben az esetben a vérzés mennyisége nem feltétlenül nő meg, ám fájdalom tapasztalható, akár a vérzés, akár együttlétek során. Az endometriózis során a méh nyálkahártyája a méhen kívül is megjelenik, és ugyanúgy érvényes rá a ciklikus vastagodás, majd a leválás. A méhen kívül jelentkező méhnyálkahártya igen nagy fájdalommal is társulhat.
mióma: ez a leggyakoribb jóindulatú daganata a női testnek. Problémás lehet, ha a megvastagodott, majd leváló méhnyálkahártyát akadályozza a kiürülésben, mivel a miómás méh nem tud megfelelően összehúzódni. Ilyenkor a vérzés elhúzódhat, bővebbé válhat és fájdalommal párosulhat. Műtétre akkor van szükség, ha nagy méretű, gyorsan nő, illetve ha panaszokat okoz.
méhen belüli fogamzásgátló eszközök: sok esetben a felhelyezett eszközök (pl. spirál) okozzák a bővebb vérzés. Minden ilyen eszköz valamivel nagyobb mennyiségű vérzést eredményez, ám abban az esetben, ha problémát okoz, a vérzés mértéke jelentősen nőhet, valamint erőteljes fájdalom is jelentkezhet.
hormonális okok: a túlzott, elhúzódó és fájdalmas menzesz hátterében hormonális okok is meghúzódhatnak. Ezek közül a leggyakoribb az a túl magas ösztrogén szint, de akár pajzsmirigy problémák is lehetnek a hátterében.
méhen kívüli terhesség, vetélés: bővebb vérzést és erőteljes okozhat még vetélés illetve a méhen kívüli terhesség is. Utóbbi esetben a görcsök nagyon erőteljesek, és az állapot életveszélyes is lehet, így mielőbbi orvosi ellátást igényel!
véralvadási zavarok: a túlságosan bő vérzés hátterében a véralvadási folyamatok zavara is állhat, mely komoly veszélyeket rejt magában. A vérzékeny állapotok (illetve a rossz dózisú véralvadásgátlók) bő, fájdalmas vérzést eredményezhetnek, így érdemes ez irányba is vizsgálatokat végeztetni!
ismeretlen okok: sajnos sok esetben, különösen fiatal lányoknál előfordul, hogy a fenti okok egyike sem áll fenn, a fájdalmas vérzés pontos okát nem ismerjük. Feltételezhető, hogy a menstruációs váladékból származik valamilyen olyan faktor, ami kiváltja. Az előzőekben felsorolt dolgok kizárását követően fogamzásgátló hormon tabletta vagy hüvelygyűrű nagymértékben csökkentheti, esetleg meg is szüntetheti a panaszokat.
Mit lehet tenni?
A fájdalmas és túlságosan bő vérzés hosszabb távon vérszegénység kialakulását is magával hozza, nem beszélve a kezeletlen betegségek mellett jelentkező szövődményekről. Szerencsére a jelenséget könnyű felismerni, és szakorvosi segítséggel az esetek többségében könnyen kezelni is lehet. Egy vérvizsgálat, valamint egy rutin nőgyógyászati ellenőrzés már a lehetséges okok egy jó részére fényt deríthet, mélyebb vizsgálatok elvégzéséhez más szakterületek orvosainak bevonása is szükséges lehet.
Mi az endometriózis - nézze meg a videónkat!
Forrás: Nőgyógyászati Központ