A vegává válás a legtöbb embernek nem megy zökkenőmentesen, hiszen sok bejáratott tápanyagot megvon a szervezetétől, és óhatatlanul megjelenik a hiányérzet. A fehérjemegvonás miatt például átmenetileg csökkenhet az energiaszint, és nyomában megjelenik a fáradtság. De aztán a sok gyümölcs és zöldség fogyasztása visszahozza az energiát a rostok és a természetes szénhidrátok segítségével.

A növényi alapon álló étkezés átformálhatja egész életformánkat

Ha valaki lemond a húsokról - írja a Newsweek - , attól még a tejtermékekből hozzájuthat állati fehérjéhez és kalciumhoz. De vannak más kalciumforrások is, például a zöldségekben, különösen a kelfélékben és a spenótban. Ha valaki sokat edz, annak érdemes azonban fehérjetartalmú étrend-kiegészítőket fogyasztania (vannak növényi alapúak is), hogy a szervezet szükségleteit fedezze. A fehérjebevitelben fontos szerepet adhatunk a tojásnak is.

Pótolni kell egyes tápanyagokat

Néhány vitamin pótlására is figyelni kell, amelyet nem termel meg az emberi szervezet, és csak állati tápanyagból lehet hozzájutni. Vagy természetesen táplálékkiegészítőkből. Így meg kell találni a B12-vitamin forrásait. Hasonló a helyzet az omega-3 zsírsavakkal, különösen, ha valaki kihúzza étrendjéből a halat is. Szerencsére nem kell mindig táplálékkiegészítőt szedni, mert a spenót és a vadrizs is segíthet.

Arra is meg kell keresni a módot, hogy a szükséges mennyiségű vasat bevigyük a szervezetünkbe, hiszen a húsfogyasztás mellőzésével leeshet a vas szintje. A spenótnak is magas a vastartalma, de időnként kiegészítőkre is szükség van. A vas felszívódását segíti a C-vitamin, ezért a kiegészítőt érdemes természetes limonádéval vagy narancslével bevenni, amelynek antioxidánsai is jó hatással vannak. Ha nincs elég napfény, akkor a D-vitamin pótlásáról is érdemes gondoskodni, például szójatej, gombák és joghurtok fogyasztásával.


Az eddigiekből is látszik, hogy a vega étkezés nagyobb tudatosságra is nevel, hiszen jobban kell figyelni, hogy a szervezetünk egyensúlyának megfelelő tápanyagokat mindig bevigyük. De az eredmény javuló testi-leki állapot lehet. Ha sorra vesszük, hogy mi mindenben érhetünk el jobb helyzetet, akkor elég hosszú listához jutunk. Vegyünk csak néhány fontos példát.

Előnyök hosszú sora

Először is, idővel megjelenik a súlyvesztés. Mérsékeljük a mellrák kockázatát is, ami részben az alacsonyabbtesttömegindexkövetkezménye. Ugyanez vezet el a szívbetegségek és további civilizációs betegségek kisebb valószínűségéhez is. Javul a külső megjelenés, mert a bőr és a haj ragyogóbb lesz; megerősödnek a körmök. Ez nagyobb magabiztosságot kölcsönöz, így csökken a stressz szintje is, pláne, hogy az egészségesebbnek, magabiztosabbnak látszó embereket könnyebben elfogadja a környezetük. De a bélrendszer egészsége is javul, mert olyan baktériumkolóniák szaporodnak el, amelyek segítik a könnyű emésztést és a salakanyagok zavarmentes távozását.

Csökken a testgyakorlás nyomában fellépő izomláz, mert a gyümölcsök és zöldségek fogyasztása a hidratációhoz is hozzájárul. Tapasztalatok szerint a vesekő és azepekőkialakulásának veszélye is csökken, és persze a nyomukban járó fájdalmas görcsök esélye is. Javul azalvásminősége, részben, mert elmarad a gyomorégés, amely a rossz alvás egyik fontos oka. Egyes kutatások arra is találtak bizonyítékot, hogy a vegán étrendet követőknél csökkentek az asztmás tünetek. Más tanulmányok pedig kimutatták, hogy a felesleges fehérjefogyasztásnak szerepe van a vesebetegségek, a csontritkulás, a szívbetegségek és különféle rákok kialakulásában. A vegetariánus étrenddel ezek a hatások is eltüntethetők vagy mérsékelhetők.

A vegetarianizmust és a veganizmust idehaza még mindig valamiféle misztikum lengi körül. Közös pont, hogy húst sem vegák, sem vegánok nem fogyasztanak, ezen kívül azonban a két életforma sok dologban különbözik egymástól. Részletek!

Mindezek együtt magyarázhatják, hogy a vegetáriánusok a statisztikák szerint hosszabb ideig élnek. De nemcsak ezért irigykedhetnek rájuk a barátaik. Az étrend követése javítja a tudatosságot, a tanulási készséget és a tájékozottságot is. Például a megfelelő fogások elkészítéséhez ismerni kell, hogy melyik alapanyagban hányféle tápanyag van. A receptek kialakítása és elkészítése pedig erősíti a kreatív gondolkodást. Emiatt a vegetáriánusok közül sokan nagyszerű szakáccsá válnak. Ez együtt jár az ételek színes ízvilágának felfedezésével, a szaglás és az ízlelés kiélesedésével is.

Természetesen nem mindenkinek való a vegetariánus étkezés, hiszen - ahogy erről szó volt - ez nemcsak tápanyag-beviteli és ízlésbeli kérdés, hanem kulturális váltás is. Ráadásul van, akinek bizonyos (például szójaalapú) termékek fogyasztása gondot okoz. De igen sok ember, aki belevág, pozitív kalandként éli meg a növényeket középpontban tartó táplálkozás kipróbálását.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!