Látászavarok
Különösen a számítógép előtt dolgozóknál természetes, hogy nap végére elfárad a szemük. Ha azonban kis idővel a munkavégzés befejezése után is tapasztaljuk, hogy látásunk homályos, kettős látásunk van, esetleg egyik szemünkre időnként egyáltalán nem látunk, akkor ez rossz jel. Utóbbi a látóideg gyulladására is utalhat, amely klasszikus szklerózis multiplex-tünet.
A szklerózis multiplex krónikus, a központi idegrendszer fehérállományának gyulladásos betegsége, melynek következtében károsodnak az idegsejtek és az idegsejteket körülvevő, úgynevezett myelin. A betegség kialakulásáról, tüneteiről és a kezelés lehetőségeiről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!
Szédülés
A szklerózis multiplex egyik jellemző korai tünete a gyakori, megmagyarázhatatlan szédülés, illetve vertigo, amikor például a székből felállva úgy érezzük, hogy az egész szoba mozogni kezd. Ez az állapot hányingerrel, hányással is járhat. A vertigo nem mindig az SM tünete, de ha rendszeresen tapasztaljuk, mindenképpen forduljunk orvoshoz.
A szklerózis multiplex egyik jellemző korai tünete a gyakori szédülésKrónikus kimerültség
Ha úgy kezdjük érezni, hogy egyre nehezebben vergődünk túl egy napon, és minden olyasmi, ami régen természetes volt, most megerőltető, akkor tudjuk, hogy ez is lehet SM-tünet. Az ilyen jellegű fáradtság általában nem áll arányban az elvégzett fizikai aktivitással, és akkor sem lesz jobb, ha alszunk vagy pihenünk.
Érzéketlenség, bizsergés
Ha az SM megtámadja a központi idegrendszert, sérülhetnek az agy és a test között lévő idegi kapcsolatok, ami hatására bizonyos testrészeink, különösen a végtagok érzéketlenné válhatnak Ha érzéketlenséget vagy folyamatos bizsergést tapasztalunk több napig egymás után, akkor mindenképpen vizsgáltassuk meg magunkat egy szakemberrel.
Gyakori vizelési inger
Sok szklerózis multiplexben szenvedő ember számol be arról, hogy nagyon gyakran érzi úgy, hogy tele van a hólyagja, és a korábban megszokottnál sokkal többet jár a mellékhelyiségbe. Ha nem szedünk vízhajtót, nem gyengék a medencetáji izmaink, vagy nincs húgyúti fertőzésünk, mégis ilyesmit tapasztalunk, akkor forduljunk orvoshoz.
Forrás: rodalesorganiclife.com