Nézzük, milyen vizsgálatra ajánlott elmenni a különböző korosztályok képviselőinek 21-45, valamint 45 éves kor felett.

A betegségek időben történő felfedezése életet menthet, hiszen így sokkal nagyobb az esély a teljes gyógyulásra és egészségünk megőrzésére. Különösen így van ez a rákos megbetegedések esetén. Vannak olyan vizsgálatok, amelyek elvégzése életkortól függetlenül rendszeresen ajánlott, évente célszerű szakorvossal konzultálni. Ilyen a fogászati- és szájüreg-vizsgálat, vagy a bőrgyógyászati szűrővizsgálat.

Az alábbiakban pedig vegyük sorra, hogy korosztályonként milyen szűrővizsgálatok elvégzése javasolt.


A betegségek időben történő felfedezése életet menthet,

Ajánlott szűrések 21 és 45 év között

  • Mellrákszűrés: ebben a korcsoportban már növekszik a mellrák kockázata, a rendszeres önvizsgálat mellett javasolt a szakorvos éves felkeresése is. A mammográfiás röntgenvizsgálat egy-két évente ajánlott a 40 év feletti hölgyek esetében.
  • Méhnyakrákszűrés: ebben a korban évente javasolt a nőgyógyászati szűrővizsgálat.
  • Tüdőszűrés: éves rendszerességgel javasolt elmenni.
  • Bőrgyógyászati szűrés: különösen ha pigmentelváltozásokat, új anyajegyeket vagy az anyajegyek méretében változást tapasztalunk.
  • Vastag- és végbélrák szűrése: ez a vizsgálat általánosan 50 éves kortól ajánlott. Azoknál azonban, akiknek a családjában már volt e szervet érintő daganatos megbetegedés, vagy polip, már 40 éves kortól szükséges szűrővizsgálatot elvégeztetni.

Javasolt szűrővizsgálatok 45 év felett

  • Mellrákszűrés: a folyamatos önvizsgálat mellett a korábbi évekhez hasonlóan ekkor is egy-két évente szükséges szűrővizsgálat elvégzése. A komplex emlővizsgálat a fizikális vizsgálat mellett röntgen mammográfiát, és ultrahang vizsgálatot is magába foglal.
  • Méhnyakrákszűrés: a felmérések szerint nő a szűrésen résztvevő nők száma, azonban a méhnyakrák sajnos még mindig sok áldozatot követel hazánkban. Ebben a korban is javasolt évente felkeresni a nőgyógyászt.
  • Tüdőszűrés: a rendszeres tüdőszűrés ebben a korban sem elhanyagolható, a röntgenvizsgálat mellett alacsony sugárterhelésű CT-re is lehetőség van, amely már korai stádiumban kimutathatja a daganatos betegségeket.
  • Vastag- és végbélrák szűrése: az idő előre haladásával a betegség kockázata nő, az idősebbek, a 60-80 éves korosztályba tartozók a legveszélyeztetettebbek. 50 év felett mindenki számára érdemes legalább egyszer részt venni egy eszközös (vastagbél-tükrözés), vagy virtuális (CT kolonoszkópiás) vastagbél-vizsgálaton.
  • Kardiológiai vizsgálat: a többihez hasonlóan a szív- és érrendszeri betegségek gyakorisága is megnövekszik 40-45 év felett, amit szűrővizsgálatokkal kell ellenőrizni.
  • Csontsűrűség-mérés: a csontritkulás rizikófaktorainak jelentkezése esetén pl. genetikai hajlam, csontritkulást okozó gyógyszerek szedése, pajzsmirigy-túlműködés, 50 éves kor felett, hölgyeknél a menopausa.

Forrás: https://www.ksh.hu/docs/hun/xftp/stattukor/elef14.pdf


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!