Hogy mi okozza az izomlázat, még a kutatók sem értik pontosan. Biztos, hogy köze van az edzés közben az izmokon keletkezett mikrosérülésekhez, illetve ahhoz a gyulladáshoz, amely ezt követi, amikor izmaink próbálják magukat gyógyítani és regenerálni.

Az izomfájdalom a sport egyik állandó "mellékhatása" Az izomfájdalom a sport egyik állandó "mellékhatása"

Próbáljunk aktívak maradni!

Izomláz esetén fontos, hogy kis mértékben továbbra is mozgassuk az izmainkat még akkor is, ha ez eleinte nem éppen kellemes. Ez az ízületeknek is nagyon fontos. Haizomlázesetén inkább csak összegömbölyödve fekszünk a kanapén, az izmok és az ízületek elmerevednek, ami miatt csak még rosszabb lesz, ha mégis kénytelenek leszünk megmozdulni. Ráadásul a mozgás serkenti a keringést, növeli az izmok vér- és oxigénellátását, ami pedig segít a gyorsabb regenerálódásban. Persze fontos, hogy a mozgás ilyenkor ne újabb kemény edzés legyen, hanem valamilyen könnyű, nem megerőltető dolog - edzettségi szinttől függően például 20-30 perc tempós séta vagy laza kocogás.

Érdekességek az izomlázról - részletekért kattintson!

Legyen meghatározott edzésrutinunk

Testünknek alkalmazkodnia kell a terheléshez, ezt pedig úgy érhetjük el, ha egy ideig ugyanazokat a gyakorlatokat végezzük ugyanolyan súllyal és ismétlésszámban. Természetesen a súlyzós és a kardióedzéseket érdemes váltogatni, ha azonban minden alkalommal más gyakorlatokat végzünk más súllyal, akkor szinte garantált a csaknem folyamatos izomláz. Ráadásul izmaink sem fognak a kívánt mértékben fejlődni. Hallgassunk a testünkre, és emeljük fokozatosan a terhelést, fájó izmokkal pedig ne emeljünk nagyobb súlyokat a korábbinál!


Ne végezzünk olyan gyakorlatot, amelyet nem tudunk helyesen kivitelezni!

Ha fájnak az izmaink, akkor nagyon fontos, hogy ne csináljunk olyan gyakorlatokat, amelyeket nem tudunk pontosan végrehajtani. Ilyenkor ugyanis hajlamosak vagyunk automatikusan kevésbé erőltetni a fájó izmokat, és például egy bicepszgyakorlatba egész felsőtestünket belemozgatni. Ez veszélyes, nem hatékony, és szinte garantálja a másnapi izomlázat. Ha fájdalmaink vannak, pihentessük az izmot, vagy csökkentsük a súlyt, az ismétlésszámot és az intenzitást.

Forrás: menshealth.com


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!