Mit kell tudni a Parinaud-szindrómáról?

A Parinaud-szindróma a szemet érintő gyulladásos betegség, mely leginkább a kötőhártyagyulladáshoz hasonlít, és okozója általában valamilyen fertőzés, de egyéb okai is lehetnek, például paraziták vagy neurológiai problémák is. A betegség tünetei közé tartozik a szem fájdalma, kipirosodása, viszketése, könnyezése.
Emellett a fül melletti nyirokcsomók is megduzzadhatnak,lázés általános rosszullét jelentkezhet. Nem működik megfelelően sem a pupilla, sem pedig a szemmozgató izmok sem: nagyon jellegzetes tünet, hogy a beteg nem tud lefelé vagy felfelé nézni, és a szemhéj is lefiggyedhet.
A Parinaud-szindróma leggyakoribb oka a macskakarmolási betegség
A Parinaud-szindróma leggyakoribb oka a macskakarmolási betegség, a betegséget okozó baktériumok a szennyezett ujjunkról, valamilyen tárgyról is a szemünkbe kerülhetnek, de akár a levegőből, vagy a véráramból is odajuthatnak.

Milyen betegségeket kaphatunk el kedvenceinktől?

Nem a Parinaud-szindróma az egyetlen fertőzés, amit házikedvencek közvetítéséval kaphatunk el. Íme a gyakoribb bajok.

Esetenként azonban súlyosabb betegségek is okozhatják a tüneteket, ezek azonban elsősorban az agyat, pontosabban a szemet mozgató idegeket érintik. Ezek közé tartozik például a stroke, a szklerózis multiplex, vagy éppen az agyat érintő trauma.

Hogyan ismerhető fel a Parinaud-szindróma?

A betegség diagnosztizálásához a szem vizsgálatán kívül laborvizsgálatokra is szükség lehet, melyek során azt vizsgálják, hogy a szervezetünkben van-e gyulladás. A szindróma kiváltó okának megállapítása után kezdődhet meg a kezelés: minél korábban tudják ezt elkezdeni, annál jobbak a teljes gyógyulás esélyei. A szindróma általában jól kezelhető antibiotikumokkal, de előfordulhat, hogy műtétre is szükség van a fertőzött és károsodott szövetek eltávolítására. A kezelés hatására néhány héten, hónapon belül elmúlhatnak a tünetek.

Hogyan előzhető meg a Parinaud-szindróma?

A Parinaud-szindróma lehetséges szövődményei közé tartozik a látás teljes elveszítése, de afertőzéstovább is terjedhet egyéb szervekre, vagy akár a másik szemre is (általában egyszerre csak egy szem érintett). A betegség megelőzésében nagy szerepe van a megfelelő higiéniás szabályok betartásának, a rendszeres kézmosásnak, illetve annak, ha nem piszkáljuk, dörzsölgetjük a szemünket.

A Parinaud-szindróma elnevezés emellett egy idegrendszeri problémára utal: ebben az esetben az agyban található ideg sérülése, esetleg az azt nyomó daganat, vagy egyéb probléma okozhatja a jellegzetes szemtüneteket.

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!