A hátfájás hátterében ritkábban állhat komolyabb kezelést igénylő mozgásszervi megbetegedés vagy más szervrendszert érintő betegség, amely a hátba sugárzik át.

Az ülőmunka árnyoldala

Rossz szokások miatt fájhat a háta

A hátfájás az egyik leggyakoribb ok, mely miatt nem tudjuk ellátni a munkahelyi feladatainkat, mely miatt nem tudunk úgy teljesíteni, mint szeretnénk. Gyakran nem kóros elváltozások, hanem egyszerű rossz szokások állnak afájdalomhátterében. Összeszedtünk néhányat, kattintson!

A leggyakoribb ok a rossz testtartást, túlerőltetés, rossz mozdulat miatti izomfájdalom vagy izomhúzódás. Ez néhány napos otthoni pihentetéssel, izomlazító krémekkel, szükség esetén vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókkal kezelhető. Azonban ahhoz, hogy a fájdalom ne térjen vissza, érdemes változtatunk az életmódunkon is: sportoljunk legalább heti kétszer-háromszor (különösen hasznos a hátúszás és a jóga), ha van súlytöbbletünk, adjuk le, járjunk hátmasszázsra. Figyeljünk a helyes testtartásra és a megfelelő szék kiválasztására is, ugyanis hosszú távon ízületi porckopást és gerincgörbületet is okozhat az ülőmunka.

Amikor komolyabb a baj

Abban az esetben, ha a fájdalom állandóan fennáll, pihentetés hatására sem gyengül, sőt, éjszaka erősödik, előfordulhat, hogy komolyabb megbetegedést kell sejtenünk a fájdalom hátterében.

A hátfájás igen gyakori panasz, melynek oka sokszor az életmódunkban rejlik


Lehetséges, hogy a tüneteket a hátcsigolyák közti ízületek porckopása idézi elő, ezt elősegíti például azelhízásmiatti fokozott gerincterhelés. A hátfájást okozhatja fertőzés, tumoros megbetegedés vagy ízületi gyulladás is. Képalkotó vizsgálatokkal, illetve különböző diagnosztikai tesztek segítségével derülhet fény a gerincsérvre a gerincferdülésre vagy a csontritkulásra, mint a hosszan tartó hátfájás okára. A bordák felé sugárzó heves fájdalom idegzsába jele lehet, azonban ez a heves fájdalom ellenére nem tartozik a legsúlyosabb diagnózisok közé.

Hátba sugárzó fájdalmak

A hátban jelentkező fájdalom ritkán valamilyen tumoros megbetegedés (példáulemlőrákvagy gyomorrák) csigolyaáttétele. Ezen kívül állhat a háttérben vesekő, csontvelőgyulladás, vagy vakbélgyulladás okozta gyomorperforáció is.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!