A fehérvérsejtek elsősorban a szervezet védekezőfunkcióiban játszanak szerepet. A csontvelőben termelődnek, majd a vérben és a nyirokutakban keringenek. Elsődleges feladatuk, hogy elpusztítsák az oda nem illő, fertőzést okozó organizmusokat, baktériumokat, vírusokat stb.

Mikor szükséges a vizsgálat?

Külön vizsgálattal nem szoktak fehérvérsejtszámot mérni, mert a teljes vérkép részét képezi. Nemcsak számukat, hanem más-más feladatot elvégző fajtáinak arányát is mérik és értékelik egy-egy vizsgálat során.

Ilyenek a neutrofilek, amelyek a bakteriális vagy gombás fertőzésekkel szállnak szembe, melyek tömeges pusztulása hozza létre a gennyet.

Az eozinofilek az élősködők ellen harcolnak, így emelkedett számuk élősködő jelenlétére utal.

A bazofilek az allergiás immunválaszért felelnek.

A nyiroksejtek is a kórokozók elleni védelemben játszanak fontos szerepet.

Általánosságban fertőzéseket, gyulladásokat mutat a számuk, de daganatokra és ezek kezelésére is utalhat a csökkent vagy emelkedett fehérvérsejtszám.

A fehérvérsejtek elsősorban a szervezet védekezőmechanizmusában játszanak szerepet

Mire utal az alacsony fehérvérsejtszám?

Az alacsony fehérvérsejtszám (leukopénia) elsősorban a csontvelőt érintő rendellenességekre utal. Kialakulhat akkor is, ha a páciens kemoterápia vagy sugárkezelés alatt áll, de vírusfertőzés, immunrendszert érintő megbetegedés vagy gyógyszer is állhat a háttérben.

Azért veszélyes ez az állapot, mert a szervezet védőképessége csökken a fertőzésekkel szemben, amelyek közül a legegyszerűbb is okozhat súlyosabb szövődményeket.

Mire utal a magas fehérvérsejtszám?

A magas érték elsősorban gyulladásra, fertőzésre utal. A magas szám hátterében állhat még köszvény, pajzsmirigy-túlműködés, sérülés vagy stressz is. Akkor is magasabb az érték, ha a páciens a terhesség utolsó hónapjában van.

Súlyosabb esetben csontvelő-rendellenességet mutat, amely a leukémiás megbetegedés egyik jele.

Aleukémiajelei

Felnőtteknél a leukémia leggyakrabban ötven és hetvenéves kor között alakul ki, de természetesen bizonyos esetekben fiatalabbakat is érinthet. Több típusa létezik, és mindegyiknek mások a tünetei, de van néhány olyan jel, amit ha tapasztalunk magunkon, akkor a betegség valamelyik fajtájának jelenlétére utalhat.

Milyen tünetekkel járhat a magas érték?

Önmagában nem okoz tüneteket a magas érték, azonban ha csontvelőbetegségről van szó, akkor a vérben kóros fehérvérsejtek szaporodnak el, amelyek nem végzik el eredeti feladatukat. Ilyenkor a fertőzések elleni védelem csökken, a páciens pedig sokkal többször és sokkal súlyosabban lesz beteg.


Előfordulhat, hogy a magas érték miatt a vér folyékonysága csökken, amely vérellátási zavarokat okoz.

A csontvelőgyulladás tünetei és kezelése

A csontvelőgyulladás a csont és a csontvelő, baktériumok okozta megbetegedése. Leggyakrabban a hosszú, csöves csontokat, tehát a combcsontot, a lábszárcsontot, a felkarcsontot és az alkarcsontot érinti, az esetek közel 90 százalékában a Staphylococcus aureus nevű gennykeltő baktérium okozza.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!