Ha nem érezzük jól magunkat a bőrünkben

Nem túlzás kijelenteni, hogy jó eséllyel a valaha volt egyik legmelegebb nyáron vagyunk túl. Az elmúlt hónapok brutális időjárása nem csak az idősek szervezetét terhelte meg: a durva hőség rengeteg embernek okozott kellemetlenséget. Az ősztől a legtöbben a lehűlést és a felfrissülést várják, hogy visszaálljon végre a hőmérő higanyszála egy olyan értékre, ahol izzadás, légszomj, napégés és fejfájás nélkül telhetnek a mindennapok. A változókorba lépők, illetve a huzamosabb ideje a menopauzával küzdők azonban nincsenek ilyen szerencsés helyzetben. Esetükben a szeptember nem hozza el a megváltást: nem oldódnak meg egy csapásra az alvászavarok, a hőhullámok, nem illan el egyik pillanatról a másikra az idegesség, a levertség, a szomorúság, sem pedig a rendszeres hangulatingadozás.

Ha továbbra is hőhullámok gyötörnek

A klimax általában a negyvenes évek vége felé veszi kezdetét, de hogy pontosan mikor, arra lehetetlen felkészülni. A szerencsésebbek súlyosabb panaszok nélkül vészelhetik át ezt az időszakot, másokat azonban komoly próbatétel elé állíthat a változás kora.

Már nincs is kifejezetten meleg, minket mégis lever a víz? Ebben az esetben érdemes utánajárni, mi váltja ki a változókor egyik legjellemzőbb tünetét. Sokaknak ugyanis igen komoly kényelmetlenséget okozhatnak a hormonális változások nyomán fellépő panaszok. A szervezetben ilyenkor lecsökken a női hormonok szintje, ennek következtében válik rendszertelenné a menstruáció, emiatt lépnek fel a hangulatingadozások és a hőhullámok, ez okozza továbbá az alvásproblémákat és az éjszakai izzadást, később pedig a szexuális vágy csökkenését és hüvelyszárazságot. A klimaxos tünetek tehát nemcsak a nyári hónapokban keseríthetik meg az életünket, habár hűvösebb időben legalább valamivel könnyebb elviselni őket.

A hőhullámok okai a menopauzán kívül

A kellemetlen hőhullámok a változókorban jóformán senkit sem kerülnek el, de fontos tudni, hogy nemcsak a klimax okozhat ilyen tüneteket. Számos, receptre felírt gyógyszer lehetséges mellékhatásainak listáján szerepelnek a hőhullámok: ilyenek például az antidepresszánsok és bizonyos csontritkulásra szedett tabletták. Mivel a túlsúly hatással van az anyagcserére, nem ritka az sem, hogy inkább az elhízottaknál jelentkeznek hőhullámok. A panaszokat ételérzékenység és ételallergia is kiválthatja: csípős ételek után például sokan tapasztalják, hogy melegük lesz, és izzadni kezdenek. Hasonló hatást válthat ki az alkohol, a koffein, illetve egyes adalékanyagok is, például a szulfitok. A stresszel, szorongással együtt járhat az extrém izzadás és a hőhullámok is, melyek a pajzsmirigy-túlműködéssel küzdők esetében sem ritkák. Mindemellett egyes fertőzések, illetve vírusok is kiválthatják őket. A témáról korábbi cikkünkben olvashat bővebben.


Mit tehetünk a hőhullámok ellen?

Fontos tudni, hogy a változókor nem betegség, így sosem lesz rá mindenki számára megfelelő kezelés. Hogyan éljünk mégis teljes életet a változókor alatt? Úgy, hogy megpróbáljuk a lehető legtöbbet kihozni ebből az időszakból. Hogy nem törődünk bele vert helyzetünkbe, hanem teszünk azért, hogy enyhítsük a klimax tüneteit, és elérjük, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben.

9 változás, melyet a menopauza okoz. A menopauza számos változással jár - így tehetjük könnyebbé ezt az időszakot!

Aki kész tenni a változások ellen, annak logikusnak tűnhet, hogy ha a testi és a lelki problémáit a hormontermelés csökkenése okozza, akkor nincs más dolga, mint pótolni a hiányzó hormonokat. Pár éve még a tünetek intenzitásától függetlenül a hormonterápia lett volna az elsődleges gyógymód, manapság azonban az ezzel együtt járó egészségügyi kockázatok - például az emlődaganat, vagy éppen a trombózis kockázatának fokozódása - miatt egyre többen fordulnak inkább a hormonmentes kezelési módok felé. Ez azt jelenti, hogy hormonterápiára főként a súlyosabb klimaxos tünetek esetén van szükség: természetesen szakorvosi javallat után, és rendszeres kontroll mellett, a szükséges legrövidebb ideig és a legalacsonyabb dózisban.

Teljes élet hőhullámok nélkül

Hormonmentes lehetőségekért érdemes körülnézni a patikákban, ahol többféle, vény nélkül kapható készítmény közül választhatjuk ki a számunkra megfelelőt, mellyel csökkenthetők a klimax okozta kellemetlenségek és nehézségek. A kezdeti, enyhébb panaszokra jó választás lehet a hormonmentes növényi gyógyszer, a Remifemin tabletta, amely a Cimicifuga racemosa, magyarul poloskavész néven ismert gyógynövény kivonatát tartalmazza.

A Cimicifugából speciális eljárással nyert, úgynevezett iCR- kivonat a klimax több tünetére, így például a hőhullámokra, alvászavarra, éjszakai izzadásra, vagy akár a hangulatingadozásra is jó hatással van.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT,

VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!