A gerincsérv, más néven porckorongsérv egy fájdalmas, degeneratív betegség, melynél a porckorongok kopása okozza a kellemetlen tüneteket. A betegség lényege, hogy a porckorong belső, puha része előreboltosul és nyomja az idegeket.

Hogyan alakul ki a gerincsérv?

A gerincoszlop csigolyái között rugalmas, fánkszerű "párnák" helyezkednek el, ezek a porckorongok. A porckorongoknak igen fontos szerepük van a gerinc egészséges működésében. A porckorongok mindegyike egy erősebb, keményebb külső és egy puhább belső részből áll. A puha rész biztosítja a gerinc rugalmasságát, terhelhetőségét.
Mit tehetünk gerincsérv ellen?
Ha a porckorongok degenerálódnak, a puhább belső rész előreboltosulhat, kitüremkedhet, vagy teljesen át is törhet a kemény külső rétegen. A porckorongnak ez a része nyomhatja, ingerelheti, vagy akár meg is sértheti a gerincben húzódó idegeket. Az érintett ilyenkor attól függően érez a különféle testtájain (nyak, hát, derék, végtagok) fájdalmat, izomgyengeséget, zsibbadást, hogy hol történt a porckorong sérülése.

Porckorongsérv: tünetek, diagnózis, kezelés



Míg az izomgyengeség, zsibbadás, érzékvesztés elsősorban a végtagok valamelyikét érinti, addig afájdalomnem csak a nyak-, hát- vagy deréktájon jelenik meg, hanem az ülőideg mentén is kisugárzik, így a járás is nehézkessé válhat. A "kisugárzó" gerincsérv akadályozhatja a hólyag- és bélműködést is, akár inkontinenciát is okozhat ezért sürgős orvosi beavatkozásra lehet szükség a probléma kezelésében.

Milyen tünete van a gerincsérvnek?

A gerincsérvnek gyakran semmilyen tünete nincs, csak a röntgenfelvételen látszódik, hogy a porckorong egy része előreboltosul. Azonban a legtöbb embernél a gerincsérv komoly kellemetlenségekkel, fájdalommal jár együtt, és ez a fájdalom a gerinc bármelyik részén jelentkezhet. A leggyakoribbak a deréktájékon, illetve a nyaktájékon lévő gerincsérvek. Az egyszerű fájdalom mellett a gerincsérv jellegzetes tünetei közé tartozik a fájdalom kisugárzásra a végtagokba, a zsibbadás, az érzékelési zavar.
A gerincsérv enyhébb esetekben, pihentetés hatására visszahúzódhat. Ebben a beteg segítségére lehetnek a fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő, izomlazító gyógyszerek. Hatásos lehet a kemény fekhelyen való pihenés, a heves fájdalom elmúltával pedig gyorsíthatja a gyógyulást a gyógytorna is.
Súlyosabb esetekben, vagyis izomgyengeségben, érzékkiesésben, súlyos mozgáskorlátozottságban, erős fájdalmakban, vizelési és székelési zavarokban megnyilvánuló gerincsérv megléténél azonnali műtétre is sor kerülhet, melynek során a sérült porckorongot eltávolítják. A gerincsérv megelőzésében nagy szerepe van az egészséges életmódnak, a rendszeres mozgásnak, és az esetleges súlyfelesleg csökkentésének.

Mit tehetünk gerincsérv ellen?

Óvakodjunk minden olyan dologtól, mely túlságosan is megterheli a gerincünket, ne üljünk vagy álljunk sokáig egy helyben - rendszeresen mozgassuk át a gerincünket még akkor is, ha ülőmunkát végzünk. A hölgyek ne viseljenek , és amikor csak tehetjük, járjunk mezítláb! Cipekedéskor egyenlő arányban osszuk el a súlyt, hogy mindkét kezünkbe egyforma teher jusson.

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!