A kellemetlen hüvelyi fájdalom már önmagában megnehezíti a nő mindennapjait. Többen az otthoni tüneti kezelés mellett döntenek, nem érdemes azonban késlekedni az orvosi kivizsgálással, mert sajnos a probléma hátterében kóros folyamatok is állhatnak.
Dr. Hernádi Balázst, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyászát kérdeztük. A hüvelyi és alhasi fájdalmat leggyakrabban gyulladás okozza, amelyet legtöbbször valamilyen bakteriális, vírusos vagy gombás fertőzés vált ki.
Mi állhat a háttérben?
A hüvely normál baktériumflóráját biztosító Lactobacillusok, azaz tejsavbaktériumok száma csökken, így a savas közeg a lúgos irányába tolódik, ami kedvező talajt biztosít a káros mikroorganizmusok elszaporodásának. Fontos tényező a nő életkora, hormonális állapota, , gyógyszerszedése - nagyon sok minden befolyásolja a hüvely flóráját.
- A Bakteriális vaginózis (BV) a leggyakoribb hüvelyi fertőzés, gyakran ez áll a kellemetlen szagú és szürkésfehér színű hüvelyfolyás hátterében.
- A hüvelyflórában elszaporodhat a Candida gomba, amely fokozódó, fehéres-sárgás váladékozással jelentkezik, gyakori megjelenése immunrendszer-elégtelenségre utalhat. Gyakori
a fürdőben, strandon, a nyári melegben való megjelenése.
- A folyás mellett égő, viszkető érzést tapasztalható a hüvelyben és a külső nemi szerveken. A vizeletürítés is kellemetlen lehet Trichomoniázis (Trichomonas vaginalis)
esetén.
Részletes diagnózis, körültekintő kezelés
A nőgyógyásznál nagyon fontos elmondani a tüneteket (fájdalom, diszkomfortérzés, folyás, stb.), mint lényeges információt, ezután a kenetvételből megállapítható, pontosan melyik kórokozó a probléma forrása.
A szakorvos , antibiotikumos kenőcsöket, kúpokat, illetve szájon át szedhető gyógyszereket írhat fel, gyakran javasolja az orvos probiotikumok alkalmazását. Szóba kerülhet a férfipartner kivizsgálása is, amennyiben szexuális úton terjedő fertőzés okoz problémát a nőnél, illetve mindkét félnél. Itt fontos megemlíteni, mint veszélyforrást, a gyakori partnerváltást, a védekezés nélküli együttléteket - emeli ki a Nőgyógyászati Központ orvosa.
Nem minden hüvelyi probléma előzhető meg, a rendszeres vizsgálat és szűrővizsgálat során azonban időben kiderülhetnek azok a problémák, amelyek kockázatot jelenthetnek a hüvely egészségére.
Forrás: