Bár a szépségápolást sokan elsősorban női elfoglaltságnak gondolnák, hajuk gondozására a magukra igényes férfiaknak is időt kell fordítaniuk. Legyen rövid, félhosszú vagy hosszú, göndör vagy egyenes szálú, minden hajtípusnak szüksége van külső és belső táplálásra, hogy dús és fényes maradhasson. Íme néhány tanács, amelyet érdemes megfogadni!
Étkezzünk egészségesen!
A hajápolás első lépcsőfoka a helyes étkezés, hiszen ahogy testünk minden sejtjének, úgy a hajunknak is folyamatosan szüksége van bizonyos vitaminokra és ásványi anyagokra. Ha nem juttatunk be megfelelő mennyiségű E-vitamint, kalciumot, káliumot, folsavat, vasat, cinket, ként, szelént, likopint és biotint, hajunk veszít fényéből és töredezettebb, egészségtelenebb látszatot kelt. Bár a legtöbb, a hajunk számára létfontosságú tápanyagból változatos, egészséges étrendet követve kis eséllyel lesz hiányunk, a C-vitamin, illetve a B-6 és B-12 vitamin pótlásával is egészségesebbé válik a hajkoronánk. Bizonyos tápanyag-koncentrátumok pedig csökkenthetik a hajhullás mértékét, illetve segíthetik a haj regenerációját és a hajszálak növekedését.
Fésülködjünk rendszeresen!
Hajmosásra nemcsak a szálakon megtelepedő faggyú, hanem a külvilágból ráragadt szennyeződések miatt is szükség van. Ennek egy részét azonban úgy is eltávolíthatjuk, ha egy hajkefével jó alaposan átfésüljük a hajunkat. Hajmosás előtt javasolt annak is megfésülködni, akinek erősebben hullik a haja - a szálak így nem a lefolyóban, hanem a szemetesben gyűlhetnek össze. A fésülködés élénkíti a fejbőr vérkeringését is, illetve jót tesz a hajhagymáknak, ezért rövidebb haj esetén sem érdemes elhanyagolni.
Sok tévhit kering arról, mit érdemes, és mit nem szabad tenni, ha zsírosodásra hajlamos a hajunk. Van, aki a gyakoribb hajmosásra esküszik, mások szerint pedig pont azzal ártunk a fejbőrünknek, ha sűrűbben nyúlunk a samponos flakon után. Utánajártunk, hogyan ajánlott ápolni a zsíros hajat.
Válasszunk megfelelő sampont!
A boltok polcait végeláthatatlan sorokban töltik fel a különböző hajápolást ígérő samponok, a legjobb választást azonban a bőrgyógyászok által is tesztelt, patikákból vásárolható szerek jelenthetik. Ezek a készítmények kíméletesen tisztítják meg a hajunkat anélkül, hogy kibillentenék egyensúlyából a bőr faggyútermelési mechanizmusát. Hajtípusunktól függően más-más termék lehet ideális, akinek pedig az átlagosnál is jobban hullik a haja, mindenképp javasolt felkeresni a háziorvosát, aki segíthet kiválasztani a megfelelő készítményt.
Hajmosás - nem szükséges mindennap
Sok nő és férfi is a hajmosást a zuhanyzás alapvető velejárójaként kezeli, és gyakorlatilag mindennapos tevékenységként végzi. Ennek egyik oka hajunk zsírosodása, melyet a sebum (faggyú) termelődése okoz. A mirigyek, amelyek ezt termelik, a hajhagymáknál helyezkednek el a bőr irharétegében. Innen csatornák vezetnek a tüszőbe, így válik zsírossá a fejbőr és a hajszálak. Genetikai hátterünk és bizonyos hormonok is meghatározzák a faggyútermelés mértékét, általánosan elmondható azonban, hogy a mindennapos hajmosás nem tesz jót. Hatására ugyanis kiszáradhat a fejbőr, ami fokozza a faggyútermelődést, emiatt pedig a haj is gyorsabban lesz újra zsíros. Szakemberek szerint heti egy-két hajmosás bőven elegendő.
Óvatosan a hajszárítóval!
A hajszárítóból kiáramló forró levegő nemcsak a bőrünket égetheti meg, de a hajunknak sem tesz jót. Fontos ezért, hogy ne tartsuk a fejbőrünkhöz 15 centiméternél közelebb, és a levegő sugarának irányát folyton mozgassuk, hogy a hajszálak ne forrósodjanak fel.