Ez segíti az állatot a regenerációban
A tetra hal genomjában három olyan részt is találtak, amely szerepet játszik abban, hogy az állat képes a szívszöveteinek regenerációjára - a vizsgálatok alapján úgy tűnik, hogy ezek közül az egyik kulcsfontosságú. A kutatók azt remélik, hogy egy napon a vizsgálatok eredményeképpen eljutnak oda, hogy meg tudják gyógyítani a szívrohamon átesett betegek szívizmait. A szívroham, szívleállás gyakran jár a szívizom sérülésével, hegesedésével, amelyet az emberi szervezet nem tud önállóan regenerálni - ezért van az, hogy a betegeknek ezzel együtt kell élnie, vagy súlyosabb esetben szívátültetésre is szükségük lehet.
A szív- és érrendszeri megbetegedések közül a szívinfarktus az egyik vezető haláloknak számít Magyarországon. Melyek a szívroham leggyakoribb tünetei? Kattintson!
A tanulmányt, amelyet a British Heart Foundation támogatott, az Oxford Egyetem tudósai végezték dr. Mathilda Mommersteeg vezetésével. A tetra halak két fajtáját vizsgálták, az egyik folyókban él és képes regenerálni a szívszöveteit, a másik barlanglakó, illetve nincs a birtokában ennek a képességnek.
Egy halfaj segítheti a szív gyógyulását?Az Irrc10 nevű gén lehet a kulcs
A több halfajjal végzett vizsgálatok során kiderült, hogy két gén, a caveolin és az Irrc10 játszik szerepet a szívizom regenerációjában - mindkettő megtalálható az emberi szervezetben is, és a halak esetében az az eredmény született, hogy az Irrc10 a kulcsa a szívszövet-regenerációnak.
Még hosszú út áll a kutatók előtt, mire gyakorlatban is hasznosítható előrelépéseket tesznek az embereket érintő szívbetegségek gyógyításával kapcsolatban. Ugyanakkor dr. Mommersteeg úgy nyilatkozott, hogy az eredmények biztatóak, és hisz benne, hogy a tetra halak rejtik a választ számos kérdésre. A válaszokra pedig nagy szükség lenne, mert a szívleállás túlélési esélyei szinte semmit nem növekedtek az elmúlt 20 évben, és szívbetegséggel több kutatás szerint is rövidebb ideig lehet élni, mint néhány rákfajtával.
Forrás: bbc.com