Háromgyermekes anyuka méhét ültették át

Teherbe eshet-e egy már eleve terhes nő? Részletek itt.

Svédországban, az Egyesült Államokban és Szerbiában összesen tucatnyi olyan szülés történt már a múltban, amikor az anya egy élő rokontól kapott méhben hordta ki gyermekét. A brazíliai eset ugyanakkor az első, amelyben a terhesség szempontjából kulcsfontosságú szerv egy elhunyt testéből származott. A transzplantációt még 2016 szeptemberében végezték el egy akkor 32 éves nőnél, aki az úgynevezett Mayer-Rokitansky-Küster-Hauser-szindróma miatt méhtest nélkül jött a világra. A minden 4500. nőt érintő genetikai probléma a méh és a hüvely hiányával vagy alulfejlettségével jár, miközben a külső nemi szervek és a petefészkek épen vannak jelen és normálisan is funkcionálnak.

Egy elhunyt nő méhével hordta ki saját gyermekét egy brazil édesanya

A neve elhallgatását kérő betegtől mesterséges megtermékenyítés céljára petesejteket vettek, majd néhány hónappal később - egy 10 órás műtét keretében - beültették a testébe egy 45 évesen stroke következtében elhunyt, korábban három természetes szülésen átesett nő méhét. Öt hónappal később sem jelentkeztek még a páciensnél kilökődésre utaló tünetek, miközben életében először megtapasztalhatta a menstruáció jelenségét. Újabb hét hónap - és számos vizsgálat - elteltével aztán elvégezték nála a mesterséges megtermékenyítést, 10 nap múlva pedig megállapították annak sikerességét, azaz a terhesség létrejöttét.

Zökkenőmentes terhesség

Milyen esetekben lehet átültetni Magyarországon egy elhunyt személy szerveit? Részletek itt.

A várandósság időszakában minden a legnagyobb rendben zajlott, csupán egy rövid antibiotikumos kezelésre volt szükség a 32. héten egy fertőzéses vesegyulladás okán. Eközben a brazil nőt végig immunszupresszáns gyógyszerekkel kezelték, hogy megakadályozzák a beültetett méh esetleges kilökődését. Kislánya végül a terhesség 36. hetében, 2017. december 15-én jött világra 2,7 kilogrammos súllyal - császármetszés segítségével. A beavatkozás keretében egyúttal eltávolították a transzplantált méhtestet is, így a továbbiakban már nem volt szükség az édesanya immunrendszerét legyengítő terápiára sem. A kioperált szerven semmilyen jelét nem találták az orvosok annak, hogy a nő szervezete ne fogadta volna be maradéktalanul.


Az esetről a The Lancet című folyóiratban megjelent tanulmány társszerzői, dr. Dani Ejzenberg és dr. Wellington Andraus szerint a Latin-Amerikában minden tekintetben egyedülálló szülés reményt adhat minden meddőségkezelő centrumnak, ahol lehetőséget látnak az ilyen típusú beavatkozásokban, akárcsak azoknak a nőknek, akik számára egyetlen barát vagy családtag sem tudja felajánlani a méhtestét transzplatációs célokra.

Forrás: cnn.com


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!