Veszélyes az otthoni gyertyagyújtás
Tavaly egy budapesti idősotthont kellett kiüríteni, mert egy tévére tett gyertya leégett, meggyújtotta a készüléket, amelyről aztán a tűz átterjedt az egész szobára, és heten megsérültek.
Mukics Dániel, az Országos katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője hétfői, az MTI-nek elküldött közleményében azt írta, november első napjaiban évente átlagosan húsz-harminc olyan esethez riasztják a tűzoltókat országszerte, ahol kegyeleti mécses vagy koszorú okoz tüzet.
Az esetek többségében csak kisebb károk keletkeznek, de minden évben előfordul, hogy egy gyertya nagyobb lakástüzet vagy sérülést okoz.
Ökológiai katasztrófával fenyegetnek a gyertyák
Modern elektromos gyertyák használatára szeretnék rávenni Szlovéniában a halottaikra megemlékező lakosságot, mert az országban olyan sok gyertyát használnak fel, hogy az már ökológiai katasztrófát okozhat. A szlovén környezetvédelmi tárca arra figyelmeztet, hogy már most 950 tonna gyertyahulladék gyűlt össze, ami a mindenszentek ünnepe után év végére 1500 tonnára növekedhet. Az országban az is problémákat okoz, hogy a gyertyahulladék feldolgozására szakosodott egyik üzem tavaly leégett. A gyertya anyaga a környezetbe kerülve veszélyes, mert ha elég, káros anyagok kerülnek a levegőbe, és a talajba is beszivároghat a paraffin - írja cikkében az Index.
A tüzek leggyakoribb oka, hogy a lakásban égő mécsest, gyertyát vagy lámpást gyúlékony anyagok közelében helyezik el, a lángok a függönyön, asztalterítőn keresztül átterjednek más helyiségekre is. Fontos tűzálló anyagból készült alátétet használni, így megakadályozható, hogy a mécses vagy a gyertya átforrósítsa környezetét. A meggyújtott gyertyát soha nem szabad felügyelet nélkül hagyni, olyan stabil helyre kell tenni, ahol nem tud eldőlni, a közeléből pedig el kell távolítani a gyúlékony anyagokat - írta a szóvivő.
A Halloween-jelmezek is veszélyesek lehetnek
A szóvivő felhívta a figyelmet rá, hogy akik jelmezbe bújnak Halloween idején, legyenek különösen körültekintőek a gyertyákkal feldíszített lakásban, hiszen a legtöbb jelmez könnyen éghető anyagból készül. A töklámpásoknak is megfelelő helyet kell választani, és olyan mécsest kell belerakni, amely szeles időben is biztonságosan ég.
Mukics Dániel hozzátette: a temetőkben nemcsak a felgyülemlett avar, hanem az elszáradt növények és a művirágok is könnyen lángra kaphatnak. Ajánlott a sírhely közvetlen környezetét megtisztítani a száraz avartól, az elszáradt virágoktól és koszorúktól. A szabadban csak tartóban lévő mécsest gyújtsunk meg, a mécsest úgy helyezzük el, hogy a közelében ne legyen éghető anyag, ne tudjon felborulni, a tartóban égő mécsest pedig távozáskor oltsuk el - javasolta a katasztrófavédelem szóvivője.
Erre figyeljünk a temetőben
A mindenszentek és a halottak napja veszélyeire hívja fel a figyelmet az Országos Mentőszolgálat is. Ezekben a napokban igen sokan, köztük idős emberek is látogatják a temetőket, szeretteik sírját. Ilyenkor a megnövekedett forgalom miatt a baleset veszélye is nő, az autóval közlekedőknek ezért a megszokottnál is jobban érdemes odafigyelniük az utakon. Egy meglazult sírkő akár halálos balesetet is okozhat, a halottak napja és mindenszentek ideje alatt ezért különösen figyeljünk oda a gyerekekre!