Az emberi kommunikáció rendkívül összetett folyamat: a szavainkon túl mimikánk és gesztusaink, sőt hanghordozásunk is többletinformációval bír. Beszédmódunk ráadásul akaratlanul is fontos dolgokról árulkodhat, például arról, hogy titkolunk valamit. Kutatók egy olyan programot fejlesztettek ki, amely csak a beszédük alapján megmondja, mennyire stabil két ember párkapcsolata, sőt arra is figyelmeztethet, ha az egyik fél valamit titkol a másik elől. Az eddigi eredmények alapján a mesterséges intelligencia nagyobb hatékonysággal ismeri fel a párok közötti problémákat, mint a képzett terapeuták.
Tíz hang, amit nagyon utálunk
A tudósok felfedezték, hogy a kellemetlen zajok miért váltanak ki negatív reakciókat. A válasz az agyban található amigdala működésében rejlik. Kattintson a részletekért!
Hangjuk alapján jósolja meg a párok jövőjét
A programot 134 házaspáron tesztelték, akik két évvel korábban valamilyen problémával küzdöttek, ezért terápián vettek részt. A terápiás beszélgetéseket rögzítették, majd két év elteltével megmutatták azokat képzett párterapeutáknak. Nekik az elhangzottak és látottak alapján kellett megtippelniük, hogy a párok átvészelték-e a krízist, és még mindig együtt vannak, vagy már elváltak.
A felvételeket a mesterséges intelligencia is kielemezte, amely olyan, elsőre talán lényegtelennek tűnő dolgokra is odafigyelt, mint az intonáció, a mondatok hossza, illetve hogy a felek milyen arányban és mennyit beszéltek. A terapeutákkal ellentétben a program csak hang alapján vizsgálta a párokat, a mimika és a gesztusok így nem tudták befolyásolni.
Hangunk is sokat elárul arról, hogy mit érzünk a másik irántVégül mégis jobbnak bizonyult a párterapeutáknál: 79,3 százalékos pontossággal meg tudta tippelni, hogy a házasok két év elteltével még valóban házasok voltak-e. A párterapeuták - akiknek könnyebb dolguk volt, hiszen a beszélgetés kontextusából, az arcjátékból és a gesztusokból is olvashattak - egy kicsit rosszabbul, 75,6 százalékos pontossággal jósolták meg a kapcsolatok végét.
A kutatók szerint az emberi agy rengeteg információ egyidejű feldolgozására képes, a lényegtelennek ítélt dolgok felett azonban elsiklunk. Ezzel szemben a program képes érzékelni azokat az apró jeleket is, amelyek akaratlanul is az érzéseinkről és gondolatainkról árulkodnak. Hanglejtésük és beszédmódjuk alapján megállapítja az emberekről, hogy milyen érzéseket táplálnak a másik fél iránt, például szerelmes belé, vagy éppen viszolyog tőle.
Az eredményeket felhasználva a Texas Egyetem szakemberei egy speciális okoskarkötőt is kifejlesztettek, ami a hangszínünk mellett a pulzusunkat és az izzadásunk mértékét is vizsgálja. A karkötőt a pár mindkét tagjának hordania kell, az pedig az adatokat elemezve előre figyelmeztet, hogy a feszültség vitába fog torkollni. A fejlesztői szerint ez a szerkezet nem helyettesítheti ugyan a hagyományos párterápiát, de a megfelelő időben, a konfliktusok tetőpontján próbál békíteni, és a telefonra érkező, rövid üzenetekkel tanácsot adni.
Forrás: BBC