Milyen családpolitikai intézkedések várhatók?
A Magyar Idők arról tájékoztat, hogy a gyermekvállalás ösztönzését célzó lépések között felvetődött, hogy a háromgyermekes nők életük végéig mentesek legyenek a személyijövedelemadó-fizetés alól.
Tavaly a 140 ezer gyedigénylőből 11 ezer volt férfi.
Információink szerint a férfiak szerepét is vizsgálni fogják, ugyanis nagy arányban az ő döntésük befolyásolja a családtervezést, a gyermekvállalást. A korábbi intézkedésekkel egyébként már megteremtették annak lehetőségét, hogy az édesapa is gyesre, gyedre mehessen.
Adómentességet kapnak a háromgyerekes nők?Gyermekük születése után továbbá az édesapák öt nap szabadságot kapnak, közli a lap, majd pedig felsorolja a demográfiai helyzetet javító eddigi intézkedéseket: ezek a családbarát adórendszer, a gyed extra, az otthonteremtési és bölcsődefejlesztési program, valamint a munkahelyvédelmi akció. Mint írják, a családokat segítik a gyermekek ingyenes étkeztetésével, a térítésmentes tankönyvellátással, a nagycsaládosoknak pedig gyermekenként egy-egymillió forinttal csökken a jelzáloghitelük.
A nők harmincévesen szülnek először
Ahhoz, hogy növekedjen a gyermekvállalási kedv Magyarországon, a jelenleginél több családbarát munkahelyre, a ma még alig létező rugalmas foglalkoztatásra van szükség.
Az 1980-as évek elején az első gyermek születésekor az édesanyák átlagosan 21-22 évesek voltak, ma már harmincévesen szülnek először.
2060-ra a 65 évnél idősebbek aránya a népességen belül meghaladja majd a 30 százalékot, a szülőképes korú nők száma pedig a 2018-as 2,2 millióról 1,4 millióra csökkenhet.
További gyermekvállalást ösztönző intézkedések várhatók
A kétgyermekesek családi adókedvezményének 2016 és 2019 közötti duplázása - amely szerint jövőre már havi 40 ezer forint lesz a kétgyermekes szülőknél hagyott összeg - demográfiai szempontból is lényeges intézkedés.
Mikor szülnek a magyar nők?
Nemcsak Magyarországon, de egész Kelet-Európában, sőt a legtöbb fejlett országban is egyre égetőbb probléma a népességfogyás. Egy friss kutatás azt vizsgálta, hány éves korban szülnek a nők először, illetve hány gyermeknek adnak életet. Elképesztő ütemben fogy Kelet-Európában, és azon belül Magyarországon is a népesség. Szakértők ennek legfőbb okaiként a termékenységi ráták csökkenését és a gazdasági emigrációt együttesen nevezik meg. Ami ráadásul még ennél is aggasztóbb, hogy főleg a fiatal, életerős lakosság az, amelyik nagy tömegekben kivándorol. Jelenleg tehát az országok egyik legfontosabb feladata a demográfiai probléma megoldása. A témáról a linkre kattintva olvashat bőevebben.