Az úszás egyik nagy előnye, hogy úgy erősíti a törzsizmokat, hogy közben nem terheli meg túlságosan a gerincoszlopot. Emellett izületeinket is kíméli, mivel a testsúlyunk nagy részét a víz tartja. Éppen ezen jótékony hatásai miatt ajánlják gyakran a hátfájástól szenvedőknek. A közhiedelemmel ellentétben azonban egyáltalán nem alkalmas minden úszásnem a hátfájósok számára, sőt ha rosszul választunk, akár még tovább is ronthatjuk az állapotunkat. Lássuk hát, hogyan szabad és hogyan nem szabad hátfájással úszni.
A hátfájás az egyik leggyakoribb panasz, mellyel az emberek nagy többsége találkozik élete során legalább egyszer. A hátterében sokféle probléma lehet, a kezelésére is számtalan lehetőségünk van. Az esetek nagy részében nagyon kellemetlen, de nem jár súlyos következményekkel. A hátfájás okairól és kezelési lehetőségeiről részletesen korábbi cikkünkben olvashat.
A megfelelő úszásformák
Hátúszás
A hátúszást bátran választhatják a fájdalommal élők, ám azt jó tudni, hogy mivel úszás közben ki kell emelni kicsit a csípőt, elsősorban az alsó törzsizmok erősödnek általa. Ezek azok az izmok egyébként, amik ülő munka közben nagy terhelést kapnak. A nagy karmozdulatok pedig még a vállainkat is ellazítják. Arra érdemes figyelni, hogy a testünk ne görbüljön meg közben túlságosan.
Gyorsúszás
A gyorsúszás főleg a kezdőknek igen megerőltető lehet, pedig érdemes gyakorlatot szerezni benne. Ami nagy pozitívuma, hogy gyorsúszás közben a törzs végig egyenes marad és a törzs valamennyi izomzatát megdolgoztatjuk. Arra kell csak figyelni, hogy ne csavarodjon el közben túlságosan a törzsünk és ne nézzünk gyakran előre, mert így az izmok megfeszülhetnek.
Gyorsúszás közben a törzs végig egyenes marad és a törzs valamennyi izomzatát megdolgoztatjukAmiket inkább hanyagoljunk
Mellúszás
Bizony, a mellúszás - a közhiedelemmel ellentétben - nem igazán tesz jót a hátfájósoknak. Bár a legtöbb ember számára ez a legegyszerűbben elsajátítható úszásnem, jó tisztában lenni ezen mozgásforma hátrányaival. Mellúszás közben a legtöbb ember kiemeli a fejét a vízből, ez a testtartás viszont nem engedi, hogy a hát ellazuljon, helyette görcsös állapotba kerül. Ennek eredményeképpen még az is előfordulhat, hogy a medencéből kilépve hát- és nyakfájást érzékelünk. Ennek elkerülése végett meg lehet próbálni úgy úszni, hogy fejünket nem, vagyis csak levegővételekre emeljük ki a vízből és arra törekszünk, hogy egész testünk nyújtva legyen.
Pillangóúszás
Bár a pillangóúszás a testünk majd minden izmát megedzi, hátfájósoknak mégsem szokták ajánlani. Legfőképpen azért, mert nagyon megeröltető és túlságosan igénybe veszi a váll és a kar ízületeit.