Ereink átláthatatlan hálózata testünk minden egyes pontját összeköti, egy felnőtt érhálózatának hossza a hajszálerekkel együtt akár a 100 ezer kilométert is elérheti. A szövetek számára nélkülözhetetlen tápanyag ezeken a csatornákon közlekedik, egészségük így az egész szervezetünk számára létfontosságú. Ha a vérerek falán belülről meszes lerakódások (más néven plakkok) halmozódnak fel, a vér áramlása akadályokba ütközhet és lelassulhat, ami súlyos betegségek kialakulását eredményezheti.
Az életkor előrehaladtával ereink egyre merevebbé és vastagabbá válnak, és a zsíros plakkok lerakódása is évről évre nagyobb gondot jelent. Az endothelium, azaz az erek belsejét borító egyrétegű laphám egészségét nemcsak az életkorunk, de számos külső tényező is befolyásolja. Akik tehát igyekeznek fiatalosan, egészségesen megőrizni az endotheliumot, jelentősen csökkenthetik a magas vérnyomás, az érszűkület, végső soron pedig a szívinfarktus és a stroke esélyét is.
Fontos a megfelelő táplálkozás
A plakkokat alapvetően olyan dolgok alkotják (zsír, kalcium, illetve koleszterin), melyekre a szervezetünk egészséges működéséhez is szükség van. Káros felhalmozódás, és lerakódás csak akkor alakul ki, ha ezekből túl sokat juttatunk a szervezetünkbe. Az egészségtelen étkezés ezért jelentős szerepet játszik a kialakulásukban, a túl zsíros, nehéz ételek kerülendőek. Van azonban néhány olyan élelmiszer is, amely segít megelőzni az érelmeszesedést - érdemes tehát az étrendünkbe iktatni az alábbiakat!
A halhús különösen gazdag a szívet és ereket védő, omega-3 zsírsavakban. Ezek a zsírsavak segítenek a koleszterinszint kiegyensúlyozásában, növelik a "jó" HDL-koleszterin szintjét, csökkentik az erek gyulladását és megakadályozzák a vérrögök kialakulását.
Nagyon egészséges például az avokádó is, a benne lévő E-vitamin és kálium segít ideális szintre állítani a vérnyomást, növényi zsírjai pedig csökkentik a koleszterinszintet.
Bizonyos gyümölcsök fogyasztása is javasolt az erek egészségének megőrzéséhez. A szőlőben lévő antioxidánsok védik az érfalakat, a növény magjában különösen sok tápanyag található. A gránátalmában is nagy mennyiségben találhatóak olyan antioxidánsok, vitaminok és polifenolok, melyek stimulálják a nitrogén-monoxid termelődését, ez pedig jó hatással van a véráramlásra, illetve az artériák rugalmasságára.
Sportoljunk, és kerüljük a káros szenvedélyeket!
A rendszeres testmozgás igazoltan jó hatással van az érfalakra, és számos komoly betegség kialakulása megelőzhető így. Aki heti több alkalommal is sportol, annak alacsonyabb a testzsír-százaléka, a vérnyomása és a koleszterinszintje, és az érfala is rugalmasabbá válik.
A rendszeres mozgás nemcsak testünkre, hanem az agyunkra is jó hatással van - ezt számos kutatás bizonyítja. De vajon pontosan melyik sportfajtával támogathatjuk legjobban ezt a fontos szervet?
Érdemes a káros szenvedélyektől is távol tartanunk magunkat. A rendszeres alkoholfogyasztástól az érfalak merevebbé válnak, a vérnyomás megemelkedik, ami szívinfarktushoz, illetve az agyi erek trombózisához vezethet. Hasonlóan rossz hatást vált ki a dohányzás is: a cigarettában lévő anyagok szűkítik az ereket és növelik a vérnyomást, ráadásul a vérlemezkék tapadósabbá válnak miattuk, ezáltal pedig hajlamosabbak lesznek a plakk képzésére.
Kerüljük a stresszt!
A fokozott stressz a civilizációs betegségek egyik elsődleges okozója, és a kardiológiai problémák jelentős része mögött is ez áll. Feszültség hatására testünk az úgynevezett "üss vagy fuss" állapotba kapcsol, amelynek hatására megemelkedik a vérnyomás és a pulzusszám, ez pedig hosszú távon az érfalak megvastagodását és a plakkok lerakódását is elősegíti. Fontos ezért, hogy megtanuljuk levezetni a mindennapokon felgyülemlő feszültséget - egyeseknek az aktív testmozgás, míg másoknak a passzív pihenés segíthet ezen.