Kik vannak veszélyben?

Hányféle típusát különböztetjük meg a HPV-nek? Részletek itt.

A HPV-fertőzés 6-os és 11-es típusa esetén karfiolszerű növedékek jelenhetnek meg a nyelv felszínén, a garatíveken, a mandulákról kinőve, a szájpadon, a gégeűrben, a hangszalagokon, tehát gyakorlatilag bárhol a nyálkahártya felszínén. Ezek az elváltozások jellemzően fájdalommentesen, lassan növekednek. Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, a Fül-orr-gégeközpont orvosa felhívta ugyanakkor a figyelmet, hogy afertőzésnem minden esetben okoz tüneteket, ezáltal az érintettek könnyen úgy is továbbadhatják a vírust, hogy nem is tudnak a fertőzöttségükről.

A HPV-fertőzés veszélyes szájüregi elváltozásokhoz vezethet

A rizikócsoportba elsősorban a fiatalok és a középkorúak tartoznak. A szájüregi HPV-fertőzés legnagyobb kockázati tényezője ugyanis az orális szex és a szexuális partnerek gyakori váltogatása. A kockázat szintén magasabb dohányzók és rendszeres alkoholfogyasztók körében, valamint egyes kutatások arra is figyelmeztetnek, hogy a fertőzés úgy is tovább terjedhet, ha például közös poharat használunk a hordozó személlyel. A rizikócsoportba tartozók számára panaszmentesség esetén is javasolt tehát a rendszeres szűrővizsgálat. A nőgyógyászatban már elfogadott dolog, hogy időszakosan rákszűrésre kell járni, de egyre jobban elterjed a férfi nemi szerv szűrése és a garat-gége szűrővizsgálata is.

Hogyan zajlik a szűrés?

A vizsgálatok során az orvos először egy apró kefével több helyről mintát vesz a szájüregből, ami csupán minimális kellemetlenséggel jár. A mintát ezután laboratóriumba küldik tipizálásra, az eredmény pedig legfeljebb két hét alatt meg is érkezik. Problémát jelent azonban, hogy a szájüregből sokkal nehezebb kimutatni ezt a vírust, mint a nemi szervekről. Mivel a kórokozó a sejteken belül helyezkedik el, ezért vérből sem lehet kimutatni. A negatív eredményt hozó HPV-szűrés így nem zárja ki teljes bizonyossággal a fertőzés meglétét. Maga a gégészeti vizsgálat, a rákszűrés az elsődlegesen elvégzendő feladat - mondta el dr. Fülöp Györgyi.


A HPV-fertőzést az immunrendszer az esetek többségében egy-két év alatt magától legyőzi, bizonyos esetekben viszont ennél tovább is fennállhat a probléma. Jelenleg nincs olyan kezelés, amely alkalmas lenne a gyógyításra - effektív, látható, HPV-fertőzésre utaló kép esetén a műtéti eltávolítás adhat jó eredményt. Ilyen esetben a szövettani vizsgálat sokszor igazolja a fertőzés jelenlétét. Mivel a HPV-fertőzés növeli a szájüregi daganat kialakulásának kockázatát, amelynek gyógyulási esélyei korai stádiumban felismerve a legjobbak, ezért dr. Fülöp Györgyi ismételten az életmód és a rendszeres szűrővizsgálat fontosságára hívja fel a figyelmet.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!