Igyunk sok vizet
A vesekövek általában kalciumból és foszfátból vagy oxalátból állnak - ezeket az ásványi anyagokat a szervezetünk a bevitt táplálékból szívja fel, majd a felesleg a vizelettel üríti ki. Ha a vizeletünk túlságosan besűrűsödik, akkor ezek az ásványok kikristályosodhatnak - ezért is fontos, hogy legalább nyolc pohár, azaz megközelítőleg két liter vizet megigyunk naponta.
Az elégtelen folyadékbevitel kezdetben fáradékonyságot, fejfájást, dekoncentráltságot, savtúltermelést is okozhat, hosszú távon pedig súlyosan megterheli a szívet és a keringési rendszert, valamint akadályozza a megfelelő anyagcserét.
Sportoljunk
Már egy kevés, de rendszeres könnyű mozgás is 33 százalékkal csökkenti a vesekő kialakulásának esélyét egy nemrégiben egy orvosi szaklapban megjelent kutatás szerint. Heti háromszor egy óra laza tempójú séta elegendő lehet.
Ne igyunk szénsavas üdítőket
Egy kutatás szerint azok, akik naponta legalább egy pohár cukros és szénsavas üdítőt megisznak, 23 százalékkal nagyobb eséllyel lesznek vesekövesek, mint azok, akik egyáltalán nem, vagy csak nagyon ritkán fogyasztanak ilyesmit.
Növeljük a kalciumbevitelt
Azt hihetnénk, hogy mivel a vesekövek gyakran kalciumból alakulnak ki, ha sok kalciumban dús ételt fogyasztunk, akkor elősegítjük a kialakulásukat. Pedig épp ellenkezőleg: a kalcium megköti az oxalátot a belekben, így megakadályozza, hogy az eljusson a veséig.
Igyunk kávét
Azok, akik reggelente megisznak egy csésze feketét, 26 százalékkal kisebb eséllyel lesznek vesekövesek. A koffeinmentes kávét fogyasztók esélyei 16, a teázóké pedig 11 százalékkal csökkennek egy tanulmány szerint.
Legyünk óvatosan a fehérjével
Szakértők szerint a túl sok fehérjét tartalmazó táplálékkiegészítők és ételek fogyasztása növelheti a vesekő kialakulásának esélyét. Ha esetleg magas fehérjetartalmú diétát folytatunk, ezt mindenképpen érdemes megfontolni.
Forrás: prevention.com