Ha a hasnyálmirigy megbetegszik, annak súlyos következményei lehetnek. Tüneteit gyakran gyomorproblémának hiszik, ezért érdemes tisztában lenni, a figyelmeztető jelekkel. Nézzük, melyek a legjellemzőbb hasnyálmirigy betegségek tünetei.
A hasnyálmirigy főbb betegségei a gyulladásos, és a daganatos kórképek, lássuk, melyek ezek:
Gyulladások:
* Akut, heveny
* Krónikus, idült hasnyálmirigy-gyulladás
Daganatok:
* Hasnyálmirigyrákok
* Inzulinóma, gasztrinóma
A latin néven pankreászként (pancreas) ismert szer jellemző betegségei a gyulladások. A kettő közül különösen az akut gyulladás veszélyes.
A hasnyálmirigy falevél alakú szerv
Akut pankreatitisz
Közismert, hogy a szervezetbenválasztódhatnak ki, ha ez/ezek a hasnyálmirigy-vezeték (Oddi-záróizom) területén akadnak el, az emésztőnedvek nem tudnak elfolyni, ha ez tartós, önmagát kezdi
felemészteni: a hasnyálmirigy sejtjeit. A kórházba kerülő esetek mintegy 80%-a epekő - vagy alkoholizmus alapján jön létre!
(Nőknél inkább az előbbi, férfiaknál az utóbbi valószínűsíthető).
Tünetek, diagnosztika:
Súlyos felhasi fájdalom, a hátba is kisugározhat. Gyakran még erős fájdalomcsillapítóra sem szűnik, erős hányás is kísérheti. Láz, vérnyomásingadozás, jelentkezhet, súlyosabb esetben
tudatzavar. Sürgős orvosi ellátást igénylő állapot!
Röntgen, ultrahang, CT az epeköveket, a gyulladást jól ábrázolja.
Hogyan kezelhető?
Enyhe esetben teljes diétával, tehát a beteget kizárólag vénásan táplálják. Súlyos esetben intnezív osztályon hasonlóképpen, de ott folyamatos monitorozás mellett: infúziókkal,
légzéstámogatással, oxigénnel stb. Műtét is javallt lehet, az elhalt, befertőződött területek eltávolítására.
Az epekövesség okozta pankreatitisz esetén indokolt az epehólyag eltávolítása, de csak a gyulladás elmulasztását követően.
Krónikus pankreatitisz
A hasnyálmirigy hosszú ideig fennálló gyulladásának leggyakoribb oka az alkoholizmus. (Ritkábban rák, szűkület, örökletes hajlam is lehet a háttérben).
Tünetek és felismerés:
Lehet állandósult köldök körüli fájdalom - vagy fellángolásokkal járó heveny gyulladások, melyek elmúlnak. Itt az a jellemző, hogy az emésztő enzimeket termelő sejtek lassan elpusztulnak,
végül már fájdalom sem jelentkezik. A beteg széklete bűzös, emésztetlen, zsíros, és világos színű. Ha már az inzulintermelő sejtek is pusztulnak, cukorbetegség is kialakul.
A diagnosztika a tünetekre, vérvizsgálatra (vércukor) és a képalkotó vizsgálatok eredményeire alapul.
Kezelés:
Legfontosabb az alkoholfogyasztás azonnali és teljes abbahagyása. Koplaltatás, vénás táplálás kímélő hatású.
Később az étrend fehérje- és zsírszegény, szénhidrátban gazdag tartalommal folytatódhat. Felmerül orvosi beavatkozás (a hasnyálmirigy kimenő idegeinek beinjekciózása) illetve műtétek, pl. a
pankreász egyes részeinek eltávolítása.
Gyógyszerek: emésztőenzim-készítmények, javítják a tápanyag-felszívódást, csökkentik a széklet bűzösségét, esetleg adható még savkötő, fekélygátló szer is.
Hasnyálmirigyrák
A rosszindulatú daganat 95%-a ún., a pankreász vezetéket bélelő sejtekből indul. Férfiakon gyakoribb, erős dohányosokon is, és akiknek idült gyulladása áll fenn. Általában 50 év felett jelentkezik.
Tünetek, diagnózis
Már csak a késői stádiumú hasnyálmirigyrák ad tüneteket, amikor szóródott más szervekbe. Fájdalom, fogyás észlelhető, jellemzői felhasi, kisugárzó fájdalom, és legalább 10%-ot elérő fogyás.
Sárgaság a bőrön és szemen, testszerte jelentkező viszketés is észlelhető. Megnagyobbodhat a lép, a kitágult vénák nyelőcsővérzést is okozhatnak. Képalkotással a korai diagnózis nehéz, a
szövetmintavétel a döntő.
Kezelés
A prognózis nem jó, a betegek kb. 2%-a él 5 évvel a daganat felismerése után. Műtét szóbajöhet, esetleg a hansyálmirigy és nyombél együttes eltávolításával. Egyéb esetben csak tüneti kezelés
lehetséges.
Ritka, másik típusú daganat a cisztadenokarcinóma a hasnyálmirigy területén (az esetk 5%-a), itt jobb a túlélés, kevesebb az áttét.
Hasnyálmirigy-daganat felnagyítva
Inzulinóma, gasztrinóma, glukagonóma
Ezek mind egy-egy anyag termeléséhez, túltermeléséhez kapcsolódó daganatok.
Az inzulinóma a vércukorszintet csökkentő túltermeléséből fakad, igen változatos, nehezen felismerhető tüneteket ad, kórházban lehet csak diagnosztizálni. Kezelése: műtét.
A gasztrinóma a gyomorra irányuló, sav és enzimtermelésre serkentő hormon: a gasztrin túltermelési zavarából adódik. Hasi fájdalom, fekély, vérzés kísérheti. Ha nem tevődik át más emésztőszervekre is, akkor az esetek egy része műtéti úton kezelhető. Áttét esetén kemoterápia adható.
A glukagonóma a vércukorszint-emelő glukagon túltermeléséből adódik. Közel 80%-ban rákos, de lassan alakul ki, inkább nőkben. Cukorbetegséggel, fogyással járhat. Jellegzetes vörösesbarna, vándorló bőrkiütés kíséri. Vérképben látható a magasabb glukagonszint. Jó esetben operálható, ha nem, akkor kemoterápia adható.