Ne kapjon tejet!
Az újszülött cicák szervezete még nagyon érzékeny, ezért az első és legfontosabb, hogy semmiképpen sem kaphatnak tehéntejet. A legtöbb macska laktózérzékeny, ezért a tehéntej hasmenést válthat ki náluk, ami ilyen pici korban akár végzetes is lehet számukra. A gyógyszertárakban kapható speciálisan kiscicáknak adható tápszer, illetve úgynevezett cicatej, ha hirtelen ilyet nem tudunk szerezni, akkor laktózmentes tejjel, kecsketejjel próbáljuk kínálni a kicsit. Emberi tápszert sem kaphatnak semmilyen körülmények között!
Itassuk fecskendővel!
A tápszert, tejet pici, speciálisan erre kifejlesztett cumisüvegből adhatjuk nekik, ami szintén beszerezhető gyógyszertárban, állateledelboltban, vagy egy sima, műanyag fecskendő is megteszi szükség esetén. A benne lévő folyadék hőmérséklete legyen langyos.
A kismacskákat fecskendővel vagy speciális cumisüveggel etethetjükNe úgy etessük, mint a kisbabákat!
A cica hasa mindig lefelé nézzen etetéskor: vagyis nem szabad úgy etetni őket, ahogy a kisbabákat cumiztatjuk, mert hanyatt fekvő helyzetben folyadék kerülhet a tüdejükbe, és megfulladhatnak. Sose erőltessük a cumiztatóeszközt a cica szájába, várjuk meg, míg nyelvecskéjével U-alakot formálva magától szopni kezd. Az 1 hetes cicáknak kétóránként, a 2-3 heteseknek 2-3 óránként, a 3-4 heteseknek 3-4 óránként, az idősebbeknek pedig 5-6 óránként kell enni adni, de a cicák általában maguktól is jelzik nyávogással, ha megéheztek. Ha van kis konyhai mérlegünk, az állat súlygyarapodását is nyomon követhetjük - napi 10 gramm körüli pluszsúlyt kell magára szednie az egészséges fejlődéshez.
Egy macska-örökbefogadás bizonyítottan jótékony hatással van mind a gazda, mind a pedig a macska emocionális, lelki és fizikai állapotára is. Miért jó dolog örökbe fogadni egy cicát? Kattintson!
Így indul be az emésztés
Evés után a cica arcát törölgessük meg óvatosan, majd a fenekét és a hasát is töröljük át párszor gyengéd, körkörös mozdulatokkal langyos vizes vattával, hogy beindítsuk az emésztését. Ezek a mozdulatok az anyamacska nyalogatásához hasonlítanak, és megakadályozzák, hogy a kicsinek székrekedése legyen.
Pihenés evés után
Evés után a kiscicát helyezzük puha anyaggal kibélelt dobozba, kosárba, és tegyünk mellé egy plüssállatot is, hogy hozzábújva megnyugtathassa magát. Figyeljünk rá, hogy ne hűljön ki; hidegebb helyiségekben akár meleg vizes palackot is tehetünk a dobozába - csak arra vigyázzunk, nehogy megégessük a kicsit.
Forrás: petmd.com