A dohányzás és az ivászat már ifjúkorban károsítja az artériákat

Az általuk végzett vizsgálatok kimutatták, hogy már kamaszkorban elkezdődik az artériák merevedése, amely a későbbi szív- és érrendszeri problémák, mint a stroke és a szívroham növekvő kockázatát vetíti előre.

Ébredés után rágyújt? Esélyes a tüdőrákra

2018. augusztus 10-én számoltunk be egy friss kutatásról, mely szerint az ébredés után hamar rágyújtóknál magasabb lehet a tüdőrák kialakulásának veszélye. A szakértők számításba vették, hogy a résztvevők hány szálat szívtak el egy nap, mennyi ideig dohányoztak, valamint egyéb olyan adatokat is rögzítettek, amelyek lényegesek a tüdőrák kockázatának felmérése szempontjából.

Már fiatal korban is roncsolja az ereket

A szakemberek ugyanakkor azt is kimutatták, hogy ha a kamaszok felhagynak a dohányzással és az ivászattal, az artériák ruganyossága visszatér a normál állapotba - adta hírül a BBC News. A University College of London kutatói 1266 kamaszról 2004 és 2008 között gyűjtött adatokat tanulmányoztak. A kutatásba bevontak részletesen elmondták dohányzási és alkoholfogyasztási szokásaikat 13, 15 és 17 éves korban, majd megvizsgálták artériáikat.

A szakemberek kimutatták, hogy gyakrabban fordult elő az artériák merevedése azoknál, akik napi száznál több cigarettát szívtak és rohamivók voltak, mint azoknál, akik napi 20-nál kevesebb cigit szívtak és két egységnél kevesebb szeszesitalt fogyasztottak. Az alkoholfogyasztók többsége inkább sört ivott.

Együttesen még nagyobb kárt okoznak

Már nagyon fiatal korban megtörténik az erek sérülése dohányzás és ivászat miatt, a kettő együttesen pedig még nagyobb károkat okoz - hívta fel a figyelmet Marietta Charakida, a UCL kardiológiai intézetének kutatója, a tanulmány egyik szerzője.


"Kutatások ugyan kimutatták, hogy a kamaszok kevesebbet dohányoznak az utóbbi években, de a mi tanulmányunk szerint minden ötödik tinédzser dohányzik 17 éves korára. Azokban a családokban, ahol a szülő dohányos, a kamaszok is nagyobb valószínűséggel szoknak rá a cigarettára" - tette hozzá.

Metin Avkarin professzor "bátorító jelnek" nevezte a tanulmány megállapítását, hogy a károsodás visszafordítható. "Soha nem késő változtatni, ami végső soron az élet megmentését jelenti. A lemondás a dohányzásról a legjobb, amit a szív védelmében megtehet az ember. Ha alkoholt fogyasztunk, ne lépjük túl az ajánlott mennyiséget" - hangoztatta.

Mit tesz az alkohol a testünkkel?

A rendszeres alkoholfogyasztás káros - a legtöbben tisztában vannak ezzel. De hogy pontosan mennyire, illetve, hogy hosszú távon milyen hatással van a szervezetre, már sokkal kevesebben tudják. Korábbi cikkünkből azonban kiderül.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!