Probiotikus ital segíthet
"Eredményeink azt mutatják, hogy amennyiben az egerek szervezetébe bizonyos típusú laktobaktériumok kerülnek, védő hatás alakul ki náluk az influenzafertőzéssel szemben" - mondta Naoko Waki, a kutatást végző japán Kagome élelmiszeripari vállalat munkatársa. Az értekezés a című szakfolyóiratban jelent meg.
Savanyított karórépával az influenza ellen
A japán kutatók úgy vélik, hogy egy cukrokból, vagyis exopoliszacharidokból álló védőréteg számlájára írható a hatás, amely így megvédi a jótékony baktériumot a gyomorsavtól. "Tudjuk, hogy az exopoliszacharidoknak immunerősítő hatásuk van más hasonló baktériumok esetén, tehát megvizsgáljuk, hogy a KB290 esetében is ugyanez-e a helyzet" - tette hozzá Waki.
Az egérkísérletek során a baktérium arra ösztönözte a rágcsálók szervezetét, hogy több influenza elleni antitestet termeljen. A szakértők remélik, hogy a felfedezés nyomán ezzel a baktériummal dúsított élelmiszerek kerülhetnek a boltok polcaira az influenza elleni védekezés új eszközeiként.
Az egészséges bélflóra helyreállítása megfelelő baktériumok bevitelével viszonylag könnyen és gyorsan megtörténhet. A kedvező hatású mikroorganizmusokat megszerezhetjük akár erjesztett élelmiszerek, akár élő baktériumkultúrát tartalmazó készítmények formájában. Az erjesztett élelmiszerek közé tartoznak a savanyított tejtermékek, az érlelt sajtok, a joghurt, a savanyú káposzta, de az Ázsiában népszerű miso is. Napjainkban pedig egyre több élelmiszert dúsítanak probiotikumokkal. A legnagyobb hátrányuk az, hogy a bennük található baktériumok igen érzékenyek a környezeti hatásokra, és még hűtött tárolás esetén is viszonylag gyorsan elpusztulnak. Ezért mindig figyeljünk (a szokottnál is jobban) a probiotikummal dúsított vagy fermentált ételek szavatossági idejére, hiszen azon túl már nem fejtik ki jótékony hatásukat!