Az epehólyag-gyulladás tünetei

Mivel az epehólyag a máj alatt helyezkedik el, afájdalomis a jobb felső hasi területen jelentkezik. Sugározhat azonban a hátba, sőt a jobb karba is. Emellett, mivel az epehólyag a felső bélrendszerrel van kapcsolatban hányinger, hányás is kísérheti a fájdalmakat. Ha a gyulladás kifejezett, akkorlázis jelentkezhet, de bakteriális felülfertőződés esetén mindenképpen. A tünetek legtöbbször kiadósabb étkezés után jelentkeznek, de ez nem minden esetben igaz.

Ezek a heveny epehólyag-gyulladás tünetei. Létezik az epehólyagnak krónikus gyulladása is, amikor a tünetek hasonlóak, de sokkal bizonytalanabbak, és általában nem jár lázzal.

Az epehólyag-gyulladás okai

A gyulladás oka szinte minden esetben az epe elfolyási akadálya. Ezt okozhatja epekő, a patkóbélbe ömlő kivezetőnyílás szűkülete és ritkán tumor is. Épp ezért a kivizsgálás minden esetben orvosi feladat.

Az epehólyag-gyulladás kivizsgálása

A kivizsgálás mindenképpen a kórelőzmény pontos tisztázásával kezdődik, majd azt hasi vizsgálat követi. A laborvizsgálatok önmagukban nem tudják igazolni az epehólyag-gyulladást, mert eltérő értékeik más betegségekre, gyulladásokra is jellemző lehet. Az ultrahang mutathat megnagyobbodott, vagy megvastagodott falú epehólyagot, és ritkán csal. A pontos ok tisztázására gyomor-bél tükrözés és az epeutak megfestése (ERCP) is szükséges lehet.

Az epehólyag-gyulladás kezelése

Valódi epehólyag-gyulladás kórházi felvételt tesz szükségessé. Mivel az epeürülést még az étel gondolata is fokozhatja, szigorú koplalás és ágynyugalom szükséges. Ha ez ugyanis nem történik meg a pangó epe további gondokat okozhat. Ez esetben infúziós folyadékpótlás is szükséges.

A rostban gazdag étrend segít az epehólyag-gyulladás megelőzésében

Bakteriális felülfertőződés antibiotikum kezelést is szükségessé tehet. A fájdalmat pedig fájdalomcsillapítókkal és sima izomlazítókkal kell csillapítani. Hagyományos orvosi kezelés része az epehólyag eltávolítása, amit heveny gyulladás esetén nem végeznek, csak nyugvó stádiumban. Epekövesség, krónikus panaszok esetén, illetve többszöri gyulladás esetén a műtétet ajánlják a betegek számára.

Melyek az epekő tünetei?

Ha a gyulladás nem olyan mértékű, hogy kórházi kezelést igényel, otthon is egy erősen zsírszegény, főként zöldségekből álló diéta javasolt, amit érdemes napi 2-3 kanál őrölt lenmaggal kiegészíteni. Emellett napi 5 pohár kamillatea fogyasztását is javasoljuk.

Az epehólyag-gyulladás megelőzése

A megelőzésért sokat tehetünk. Ha az okokból indulunk ki, akkor láthatjuk, hogy legfontosabb feladat az epekőképződés, illetve az epebesűrűsödés esélyeinek csökkentése.
  • Az epehólyag-képződés fő oka a rostszegény és a zsírokban gazdag étrend. A zsírokra sok rosszat lehet fogni, de itt inkább a rostszegénység vet többet a latban. A rostbevitelt megfelelő mennyiségű zöldség, teljes kiőrlésű gabonák és gyümölcsök fogyasztásával növelhetjük. Ez tehát a legfontosabb feladat. Sok információ kering az epekövek retekkel történő oldásáról. Ezek egy része valós, egy része csak kacsa, az azonban biztos, hogy az epekőképződést, illetve a meglévő epekövek növekedését meg lehet vele állítani.
  • A rendszeres fizikai mozgás szintén jelentősen csökkentheti az epekőképződés kockázatát.
  • A túlsúly ellenben növeli a kockázatot, így itt is igaz, hogy normál testsúly felé kell törekednünk. Itt kell megjegyezni, hogy a gyors fogyás átmenetileg úgy változtatja meg az epe összetételét, hogy az a kőképződés irányába hat. Így a fogyást mindenképpen gondosan kell tervezni.
  • Minthogy a rendszeres méregtelenítés sok helyen javasolt, ez esetben sincs ez másként. Az epekőképződés megelőzése céljából érdemes évente 3-4-szer egy 3-4 hetes epekőellenes étrendet beiktatni, amit erőteljes mozgásprogrammal is érdemes kiegészíteni.

A betartandó alapelvek:

  • Kerülni kell a magas zsírtartalmú húsokat, tejtermékeket és a tojást.
  • Sok teljes kiőrlésű gabona, zöldség, gyümölcs (különösen körte) és hüvelyesek fogyasztása.
  • Napi 2x1 teáskanál őrölt lenmag.
  • Napi 2 kanál lenmagolaj.
  • Napi 4-5 pohár kamillatea.
  • Sok citrom, lime és kurkuma.
  • Napi 1 fekete retek, illetve 2 kisebb retek fogyasztása.
Forrás: Vitaminsziget

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!