Szerencsére az egészségtelen viselkedésen lehet változtatni, s vannak módszerek, amelyekkel az élettartam meghosszabbodhat.

Mellőzzük a túlevést

Aki 100 évig akar élni, az kevés ételt fogyasszon kicsi tányérról. Ezzel mérsékelhetők az elfogyasztott adagok. Általában véve az evést már akkor abba kell hagyni, mielőtt kialakulna a jóllakottság. A St. Louis Univerity kutatói igazolták, hogy ha kevesebbet eszünk, akkor lassabban öregszünk. A kalóriacsökkentés mérsékeli ugyanis a T3pajzsmirigyhormon termelését, amely lelassítja az anyagcserét, és felgyorsítja az öregedési folyamatot.

Az egészséges táplálkozás 12 pontja

Az egészséges táplálkozás témájában is nagyon sok - akár egymással ellentétes - tanácsot, szabályt találhatunk, és ember legyen a talpán, aki ezek között igazán ki tud igazodni. Segítünk, kattintson!

Rendszeres szex

Akinek heti 2-3 alkalommal kielégítő szexben van része, az 2-3 évvel meghosszabbíthatja az életét. A szex ugyanis rengeteg kalóriát éget el, ami megfelelhet egy félórás futásnak. Vannak, akik esküsznek rá, hogy a rendszeres futás jobb, mint a szex, de a nagy többség alighanem ezt fordítva gondolja. A rendszeres szex egyébként is csökkentheti a vérnyomást, javítja az alvást, erősíti az immunrendszert és védi a szívet.

A tévé maradjon kikapcsolva

A tévé előtti túl sok tespedés komoly károkat okozhat az egészségben. Egy 2010-es tanulmány szerint azok az emberek, akik napi négy vagy több órát tévéznek, 46 százalékkal nagyobb valószínűséggel halnak meg (bármely okból), mint azok, akik napi két óránál kevesebbet tévéznek. Még egy kicsi mérséklés is segíthet, mert minden újabb megkezdett óra 11 százalékkal növeli az általános halálozási kockázatot, és 18 százalékkal a szívbetegségben való halál kockázatát.

Áldott és átkozott napsugarak

A túl sok napozás elkerülésével elejét lehet venni a bőrráknak. Mivel a bőr "megjegyzi" a napsugarak hatását, ha kevesebb volt az ifjúkori napfürdő, idősebb korban kevesebb ránccal és kevésbé zsíros bőrrel kell számolni. Persze megfelelő fényvédő krémeket használva jó a napon, a szabadban lenni a jó levegő előnyei és a napsugarak által beindított D-vitamin-termelés miatt.

Baráti szálak

A kutatások azt mutatják, hogy a szívbetegségek nagyobb kockázatot jelentenek azok számára, akiknek nincs erős baráti és családi hátterük, amelyre mindig számíthatnak. A magány következtében gyulladások alakulhatnak ki egyébként egészséges emberekben is, azaz a magány ugyanolyan veszélyes lehet, mint magas koleszterinszint, vagy akár a dohányzás. A magány tűnik az egyik legnagyobb veszélynek az idős emberek esetében, akik szintén hajlamosak a depresszióra.

A barátság az egészségnek is jót tesz

Inni csak mértékkel

A nők, akik két vagy több, s a férfiak, akik három vagy több italt is legurítanak egy nap, sok káros hatással számolhatnak kezdve a súlygyarapodástól az elmagányosodáshoz vezető kapcsolati problémákig. De kisebb mennyiségben az alkohol jó is lehet, mert oldja a szorongást és mérsékli a szívbetegségek kockázatát. A vörösbor rendszeres fogyasztása pedig antioxidánsokkal látja el a szervezetet.

Több gyümölcs és zöldség, kevesebb gond

Elég naponta háromszor zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani, hogy pozitívan hassunk az egészségre. Ezek az étkek tele vannak rosttal, vitaminnal és antioxidánsokkal, ami akár 76 százalékkal csökkentheti a szívbetegségek kockázatát, de csökken a mellrák kialakulásának kockázata is, s kevesebb lesz a ráncok száma is.

Figyeljünk a fittségre

A napi testmozgás alighanem a fiatalság legfontosabb forrása. Egy 2008-as tanulmány megállapította, hogy a rendszeres, nagy intenzitású edzés (mint például a futás) akár plusz négy életévet is adhat. Ez nem meglepő, hiszen a mozgás pozitív hatással van a szívre, az elmére, és az anyagcserére is. Még a mérsékelt testmozgás is, mint például a napi 30 perces gyors séta csökkentheti a szívbetegségek kockázatát.

Dohányozni? Na azt nem!

Dohányzásról való leszokás talán a legfontosabb, amit tehetünk az egészségünkért és az élettartamunk meghosszabbításáért. Az American Journal of Public Health tanulmánya megállapította, hogy a nők, akik abbahagyják a dohányzást 35 éves korukban, nagyjából hat-nyolc évvel tovább élnek, mint akik kitartanak a füstölés mellett. Soha nem késő leszokni, s ebben sokat segíthet annak tudta, hogy a leszokás lassíthatja a betegségeket, növeli a túlélési esélyeket még azoknál a dohányosoknál is, akiknek a tüdejében már jelentős kár keletkezett.

Forrás: Health


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!