A 11 esztendős fiút azok után vitték kórházba szülei, hogy 8 hónapon keresztül folyamatosan romlott a látása, míg végül már csak 30 centiméternél közelebbről volt képes észlelni a kézmozgásokat az orvosi vizsgálatok során. Szeme külső rétege súlyosan kiszáradt, ami lerakódásokat idézett elő a szaruhártyán. A gyermek látásélessége végül annak ellenére is végérvényesen lecsökkent, hogy sikerült megtalálni és kezelni a probléma kiváltó okát.
Súlyos vitaminhiány
Milyen tünetek jelezhetik az A-vitamin hiányát? Részletek itt.
Igen komoly étrendi megszorításokat kellett alkalmazni a fiúnál, mivel többféle ételallergiával és ekcémával is küzd. Ennél fogva lényegében nem ehetett mást, mint burgonyát, almát, uborkát, sertés- és bárányhúst, valamint reggelire gabonakarikát. Márpedig ezekben az élelmiszerekben van egy nagyon fontos közös pont: nem kifejezetten jó forrásai az A-vitaminnak. Ennek megfelelően nem meglepő, hogy az orvosok vitaminhiányt állapítottak meg nála, egészen pontosan a normális esetben 25,8 és 48,7 mikrogramm/deciliter közé eső referenciatartományhoz képest a gyermek vérében csupán 14,3-as A-vitamin-szintet mértek.
Fütyülni nem tudunk tőle, de a sárgarépa a szemünknek mindenképpen jót teszMárpedig ez a vitamin nélkülözhetetlen szemünk egészségének megőrzéséhez, mivel számos olyan sejt megfelelő működésében részt vesz, amely biztosítja a látásfunkciók fenntartását. A-vitamin nélkül abnormális elváltozások jöhetnek létre a retinán, amely a látást lehetővé tevő fényérzékelésért felelős. A retinol néven is ismert vitamin nagy mennyiségben található meg például a belsőségekben, a tojássárgájában, a tejben és tejtermékekben, illetve a tengeri halak húsában, míg elővitaminját főként sárgarépa, paraj, sütőtök, sárgabarack, sárgadinnye vagy éppen paprika fogyasztásával biztosíthatjuk szervezetünk számára.
"Az A-vitamin hiánya igen általános probléma a világ szegényebb tájain, ahol egyben ez a vakság leggyakoribb oka is. A fejlett országokban viszont igen ritka" - mutatott rá dr. Eyal Cohen torontói gyermekorvos, aki a fiút is kezelte. Hozzátette azonban, hogy mindazok, akik valamilyen oknál fogva súlyos megszorításokat követnek az étrendjük kialakítása során, fokozott kockázatnak teszik ki magukat egyes vitaminok és egyéb tápanyagok hiányára nézve.
Nem sikerült visszaállítani a látását
A fiú vitaminhiányát kezelendő a napi ajánlott beviteli mennyiség százszorosát kapta intravénásan két napon keresztül, majd két hét múlva egy harmadik dózist is beadtak neki. Hat héttel később a gyermek szemének állapota jelentősen javult, látásélessége viszont továbbra is olyan alacsony szinten ragadt, hogy még szemüveggel sem lehet maradéktalanul ellensúlyozni. Bár egyes esetekben az A-vitamin hiányából fakadó látásromlást vissza lehet fordítani, a kanadai fiú nem ilyen szerencsés.
Forrás: livescience.com