A koffeinről legtöbbeknek elsősorban a kávé jut eszébe, de azért nem árt észbe tartani, hogy koffein a teában, a kakaóban és a csokoládéban is van. Éppen ezért tulajdonképpen nem is olyan nehéz túladagolni.
Így lesz a legegészségesebb a kávé
A kávéban sok az egészséges antioxidáns, de fogyasztásakor a legtöbben nem aknázzák ki az italban lévő lehetőségeket. Pedig egy kis odafigyeléssel a kávézás nagyon jótékony hatású lehet egész szervezetünkre nézve. Kattintson a részletekért!
Hogyan ismerhetjük fel?
A koffeintúladagolás tehát bár nem gyakori, nem is annyira ritka, mint gondolnánk. Tünetei közé tartozhat a légzési nehézség, a zavarodottság, a mellkasi fájdalom, a hányinger, a hányás, a gyors, rendszertelen szívverés, a rángógörcs. Extrém esetekben orvosi beavatkozásra is szükség lehet, ilyenkor aktív szénnel vagy hashajtókkal próbálják meg kiüríteni a szervezetből a túl sok koffeint. A legjobb azonban elkerülni ezt, és tudatosan ügyelni a bevitt mennyiségre.
Mi történik a szervezetben, ha túlzásba visszük a koffeint?
A koffein alapvetően úgy hat a testünkre, hogy stimulálja a központi idegrendszert, így éberebbé, energikusabbá tesz. Emellett serkentheti az adrenalin termelődését is, amitől megemelkedhet a szívritmusunk. Ha túl sok kerül belőle a szervezetbe, akkor hatásai is erősebbek lesznek: ingerlékennyé, hiperérzékennyé, túlmozgásossá válhatunk, szorongani, izzadni kezdhetünk. Ezért is fontos, hogy napi 400 milligrammnál többet semmiképpen se vigyünk be belőle. Bár a koffeint mindenki másképp tolerálja, e felett a mennyiség felett már bizonyosan számíthatunk kellemetlen mellékhatásokra. A 400 milligrammba 4-5 öt csésze kávé fér bele naponta, de ez is nagyban függ attól, hogy hol, illetve milyen kávét fogyasztunk.
Naponta 4-5 csésze kávénál nem javasolt többet fogyasztaniMi a teendő túladagolás esetén?
Ha a tünetek meggyőztek minket arról, hogy koffeintúladagolással van dolgunk, akkor az első, amit fontos tudni, hogy a szervezetnek körülbelül 9-10 órára van szüksége a kiürítéséhez. De ez nem jelenti azt, hogy nem tehetünk semmit: az első és legfontosabb, hogy próbáljunk minél több vizet inni. A koffein folyadékot von el a szervezettől, de a megfelelő hidratáltság segíthet enyhíteni a tüneteket.
Ha tudunk, végezzünk valamilyen könnyed testmozgást, mivel ez felgyorsíthatja a szervezetben a koffein lebomlását. Szintén sokat segíthet, ha káliumban és magnéziumban gazdag ételeket, például banánt fogyasztunk, illetve akár tablettában, pezsgőtablettában is bevehetjük ezeket. A koffein ugyanis kimossa a szervezetből az ásványi anyagokat - ez okozza a rángást, a görcsöket túladagolás esetén.
Forrás: womenshealthmag.com