331 településen nincs orvos, kritikus a helyzet

Magyarországon 331 tartósan betöltetlen háziorvosi praxis van a legfrissebb adatok szerint. 19 településen 2005 óta tartósan betöltetlen a háziorvosi praxis. Ez persze nem azt jelenti, hogy ezeken a helyeken egyáltalán nem látják el a betegeket, csak épp helyettesítéssel oldják meg a rendelést - írja cikkében a . Hogy kiderítsék, hogyan működik ez a mindennapokban, beszéltek egy Nógrád megyei háziorvossal, aki már jó pár éve helyettesít egy tartósan betöltetlen háziorvosi körzetben.

Arra a kérdésre, mi a helyzet, ha ő szeretne szabadságra menni, vagy betegség miatt esik ki a munkából, mégis ki látja el a betegeket, azt válaszolta, a környező településeken dolgozó háziorvosokkal segítenek egymásnak. "Ha az egyik kollégám szabadságra megy, és helyettesítem, akkor van olyan hét, hogy 3-4 körzetet látok el egyszerre" - mondta.

"Ez azt jelenti, hogy fizikailag is két külön helyen rendelek, két külön háziorvosi asszisztenssel dolgozom, két külön gépen, két külön számítógépes rendszert vezetek. Vagyis ha az én körzetembe tartozó beteg arra a rendelésre jön el, amelyet a másik körzetben, helyettesítő orvosként tartok, úgy tudom ellátni, ha előbb beviszem az adatait ambuláns betegként, ami pluszidő, hiszen alapvetően az ő adatai nincsenek a gépben. Nem is nekem kellemetlen ez, inkább a betegeknek" - mondta a doktornő. Azt is elárulta, amikor először meghirdették a háziorvos nélkül maradt praxist, még volt néhány jelentkező, igaz, egyik sem komoly, de az utóbbi években - tudomása szerint - nem is jelentkezik senki.

Így kevesebb idő jut egy betegre

Amikor én megyek szabadságra, már jó előre be szoktam jelenteni a betegeknek, és meg szoktam kérni őket, hogy tényleg csak akut problémával forduljanak a helyettesítő orvoshoz, tartósan fennálló, kezelés alatt álló problémával ne keressék fel - jegyezte meg.

Magyarországon 331 tartósan betöltetlen háziorvosi praxis van

A lap cikke szerint a tartósan betöltetlen háziorvosi körzetek száma hónapról hónapra is nő, ugyanis a júniusi adatok szerint "még csak" 320 településen volt tartósan betöltetlen a háziorvosi praxis, most viszont alig egy hónap alatt viszont ez a szám 11-el nőtt. Mint írják, eközben rengeteg nyugdíjazás előtt álló háziorvos is próbálja eladni praxisát, tele az internet hirdetésekkel. Az egyik nyugat-magyarországi településen fél éve hirdeti a praxist egy nyugdíjas korú háziorvos, aki kérte, hogy sem a települést, sem a nevét ne hozzuk nyilvánosságra. Azt mondta, a reális ár a praxisért nagyjából 10 millió forint lenne, de erről már rég lemondott.

Leginkább 40-50 év körüli orvosok jelentkeznek, sokan voltak, akik Kelet-Magyarországról szeretnének elköltözni. Igazán komoly érdeklődő viszont nem akadt - mondta szomorúan. Arra a kérdésre, hogy mégis mennyi bevételre számíthatna az, aki megvásárolná a praxist, azt mondta, nagyjából 1,5 millió forintra jön ki a havi bevétele. De arról nem szabad megfeledkezni, hogy ő mint vállalkozó ebből fizeti minden kiadását, beleértve a háziorvosi asszisztens fizetését, a takarítónőt, a könyvelőt, a szükséges eszközöket, a számítógépes rendszereket, stb.

A helyzet csak rosszabb lesz

Arra a kérdésre, hogy mi a véleménye, hogyan lehet orvosolni a háziorvoshiányt, azt válaszolta, véleménye szerint nagy összevonások lesznek, 3-4 körzetet lát majd el egy jó esetben középkorú, rosszabb esetben idősebb orvos. Vagyis egyre kevesebb idő jut majd a betegekre, egyre rövidül a rendelési idő, és egyre leterheltebbek lesznek az orvosok.


A lap megkeresett egy másik, eladó praxist hirdető orvost is. Az ő nyilatkozata érhető el.

Hány orvos hiányzik Magyarországról?

A hazai egészségügyben szinte minden szakma hiányszakma, mivel összesen - így nyilatkozott legutóbb Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke. Ennek ellenére 2018. március 2-án arról számoltunk be, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma nem is tudja, hogy hány orvos és egészségügyi dolgozó hiányzik a kórházakból.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!