Elsősorban a 3 hónapos és 5 éves kor közötti gyermekeknél alakulhat ki lázgörcs, a tinédzserkor kezdete után már csak nagyon ritkán jelentkeznek a kellemetlen panaszok. Általában akkor jelentkezik, ha a gyermek testhőmérséklete hirtelen megugrik, 39-40 fokig emelkedik. Általában valamilyen gyulladás vagyfertőzéshatására alakul ki, de az is előfordulhat, hogy védőoltást követően jelentkezik a gyermeknél. Fontos azonban, hogy a lázcsillapítást és a tünetek enyhülését követően is orvoshoz vigyük a gyermeket, a lázgörcs mögött ugyanis súlyos betegségek is állhatnak!
A gyerekek 2-5 százalékánál fordul elő lázgörcs, többnyire 3 hónapos és 5 éves kor között. Mivel az esetek harmadában ismétlődhet, fontos megfelelően felkészülni rá. Kialakulásáról és kezeléséről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!
Lázgörcs: mikor hívjunk mentőt?
A lázgörcs a szülők számára rendkívül ijesztő tünetekkel jelentkezhet: a gyermek légzése nehézzé, hörgővé válik, izmai befeszülnek, végtagrángások jelentkeznek. A nyak merevvé válhat, és hányinger, hányás is kísérheti a panaszokat. Utóbbi esetén fontos, hogy a gyermeket az oldalára fektessük, nehogy elzáródjanak a légutak. Sokan az epilepsziával tévesztik össze a tüneteket, ezek azonban 4-5 percen belül enyhülnek, majd a gyermek kábulttá, fáradttá válik, és elalszik.
A lázgörcs ijesztő tünetekkel jelentkezhet, de legtöbbször gyorsan el is múlikA lázgörcs elsődleges oka a magas testhőmérséklet, illetve a testhőmérséklet hirtelen megemelkedése, fontos azonban, hogy a tünetek enyhülését követően egy háziorvossal is egyeztessünk, hogy kizárhasson olyan súlyosabb betegségeket - elsősorban az agyhártya- és agyvelőgyulladást -, amelyek szintén okozhatnak lázgörcsöt. Abban az esetben, ha a roham tíz percet követően sem enyhül, illetve a gyermeknél súlyos mértékű hányás jelentkezik, a tüneteket légzésleállás kísérheti. Ilyenkor azonnal mentőt kell hívni!
Maga a lázgörcs csak ritkán okoz szövődményeket, illetve a gyermekeknél fejlődési rendellenességgel sem jár. Egyes kutatások ugyan igazolták, hogy a lázgörccsel küzdő gyermekeknél 1-2 százalékkal nőtt azepilepsziakialakulásának esélye, a legnagyobb veszélyt mégis a görcs mögött álló, esetleges betegségek jelentik.