Nincs oltóanyag a kongói ebolajárvány ellen?
Az új járvány a feltételezések szerint májusban tört ki, és lehet, hogy már több tíz kilométerre jutott onnan, ahol először megjelent, mondta Salama, aki szerint egyelőre nem tudni, a vírus melyik törzséről van szó.
Vészhelyzet van az ebola miatt
2018. május 18-án számoltunk be róla, hogy az Egészségügyi Világszervezet olyan oltóanyagokat juttatott el az ebolavírussal érintett kongói területre, amelyek hatékonynak tűntek a korábbi járványoknál, ezekkel a betegek környezetében élőket és az egészségügyi dolgozókat kell kezelni - mondta akkor Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa.
Ha a Zaire (a közép-afrikai ország korábbi neve) vírustörzs, akkor a Merck gyógyszergyár által szabadalmaztatott vakcina lehetséges megoldás a járvány megfékezésére. Ezt az oltóanyagot alkalmazták az ország észak-nyugati részén áprilisban kitört, 33 emberéletet követelő ebolajárvány ellen - írja cikkében az . "Ellenkező esetben jóval bonyolultabb helyzettel állunk szemben, és félő, hogy nem lesz oltóanyag, amelyet be lehetne vetni a járvány terjedésének megfékezésére" - mondta.
25 megbetegedést jelentettek, húszan meghaltak
A kongói egészségügyi minisztérium hétfőn közölte, 25 - vérzési tünetekkel járó - megbetegedést jelentettek az országi keleti feléből, Beni városának térségében. Időközben már húsz halottról tudni. A kinshasai laboratóriumba küldött mintákból négyben mutatták ki az ebolavírust. A tárca legfrissebb közlése szerint a mostani megbetegedések nem állnak kapcsolatban az áprilisban kitört járvánnyal.
Az ebolát 1976-ban, a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti felében található Ebola folyó melletti településeken észlelték először. A vírus természetes hordozói egyelőre nem ismertek, a legvalószínűbb, hogy a denevérek lehetnek. A kór fertőzött ember vagy állat testnedvével való közvetlen érintkezés által terjed. A betegség súlyos vérzéssel jár, a halálozási arány egyes esetekben akár 90 százalékos is lehet.
A legsúlyosabb ebolajárvány legalább 11 ezer ember életét követelte 2014-15-ben Nyugat-Afrikában.
Miért tér vissza újra és újra az ebola?
Eddig legalább öt alkalommal vélték úgy az orvosok, hogy sikerült megszabadulni a modern kor egyik legszörnyűbb betegségétől, az Afrikában élők életét megkeserítő ebolától. Azonban a vírus újra és újra visszatér. A linkre kattintva kiderül, miért.