Pajzsmirigyproblémák
A pajzsmirigy alulműködése sok folyamatra hatással van a szervezetünkben, többek között az emésztésre is. Éppen ezért az ilyen betegségben szenvedőknél nem ritka a székrekedés. Ha tehát rendszeresen tapasztaljuk ezt a tünetet, érdemes lehet kivizsgáltatni magunkat.
Fájdalomcsillapítók
Ha valaki rendszeresen szed fájdalomcsillapítót, annak érdemes lehet valamilyen enyhe hashajtót vagy székletlazítót is bevenni, mert az ilyen gyógyszerek székrekedést okozhatnak.
Csokoládé
AzIBSMagyarországon népbetegségnek tekinthető, a lakosság mintegy 15-20 százaléka szenved a tünetektől. Részletek itt.
Arra hajlamosaknál a csokoládé is okozhat székrekedést - egy 2005-ben készült tanulmány szerint ez különösen azokra igaz, akik irritábilis bél szindrómában szenvednek. Ugyanakkor azzal sem árt tisztában lenni, hogy másokra a csokoládé éppen ellenkező hatással van.
Rossz hír az édesszájúaknak: a csokoládé is okozhat székrekedéstVitaminok
Különösen a vas és a kalcium szedése hajlamosít székrekedésre. Ha valaki orvosi rendelvényre szed ilyesmit rendszeresen, annak érdemes lehet székletlazítót is szednie mellé.
Túl sok hashajtó
Nem véletlenül figyelmeztetnek az orvosok arra, hogy csak szükség esetén szedjünk hashajtókat. Azoknak, akik túl gyakran, vagy túl sokáig szedik ezeket a szereket, a szervezetük ellenállóvá válhat, és egy idő után megeshet, hogy nélkülük már egyáltalán nem tudnak székletet produkálni.
Túl sok tejtermék
A sajtokban és alacsony rosttartalmú, ugyanakkor zsírban gazdag ételekben bővelkedő étrend lelassíthatja az emésztést. Éppen ezért fontos, hogy legalább 20-30 gramm rostot vigyünk be naponta. Kerüljük a gyorsételeket, és együnk minél kevesebb feldolgozott élelmiszert, mert ezeknek a rosttartalma igen alacsony.
Depresszió
A betegség lassíthatja a test természetes folyamatait, köztük az emésztést is. Éppen ezért a depressziósok körében gyakori a székrekedés is.
Forrás: health.com