Továbbra sincs egyetértés tudományos körökben az e-cigaretták egészségre gyakorolt hatásairól. Részletek itt.

"A fiatalok e-cigaretta-használatának egekbe szökő növekedése azzal fenyeget, hogy a dohányzás csökkentésében elért eddigi eredményeink semmivé foszlanak" - figyelmeztetett Robert Redfield, az amerikai járványügyi hivatal (CDC) igazgatója annak kapcsán, hogy a legújabb felmérések szerint csaknem 4,9 millió tinédzser élt tavaly e-cigarettával az Egyesült Államokban. Redfield szerint egy egész nemzedék válhat nikotinfüggővé.

Drasztikusan emelkedik az e-cigarettát használó fiatalok száma az USA-ban (fotó: iStock)

A lesújtó adat ismeretében Scott Gottlieb, a dohánykereskedelmet is ellenőrző Élelmiszer-, és Gyógyszerfelügyeleti Hatóság (FDA) vezetője új szabályozást javasol az e-cigaretták forgalmazására. Gottlieb elkeserítőnek nevezte az e-cigaretták növekvő elterjedését. "Attól tartok, hogy ez a tendencia 2019-ben is folytatódik, következésképpen kénytelenek vagyunk a szabályozást érintő néhány kemény döntést meghozni." Hozzáfűzte, hogy szerinte egyetlen fiatalnak sem szabadna dohányoznia vagy bármilyen, nikotint tartalmazó terméket használnia. Ezzel együtt az FDA első embere egyelőre nem közölte, hogy milyen intézkedésekkel kívánják szabályozni, illetve visszafogni az e-cigaretták fogyasztását.


A világ egyik legnagyobb dohányvállalata, az Altria tavaly csaknem 13 milliárd dollárt fektetett be egy e-cigarettát gyártó cégbe. Tizenhat amerikai kutatóintézet pedig - amelyek közül 11 intézmény adományokat kap dohánygyártóktól - a múlt héten az FDA-hoz címzett nyílt levélben szorgalmazta, hogy ne szabályozzák az e-cigaretták forgalmazását. Azzal érveltek, hogy a szabályozás munkahelyeket szüntetne meg.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!