Egy beteg meghalt

Mint ismeretes, az Országos Kardiológiai Intézet szívsebészét szeptember közepén Kásler Miklós miniszter nyomására azonnali hatállyal elbocsátották, így már arra sem volt módja, hogy a vállalt műtéteket elvégezze, és betegei kezelését befejezze.

Interjút adott Székely László, a kirúgott szívsebész

Úgy tudni, ez volt az egyik közvetlen szakítási ok a lemondott egészségügyi államtitkár, Nagy Anikó és a miniszter között. Nagy Anikó ugyanis még összehozott egy egyezséget arról, hogy a sebész a felmondási ideje alatt elláthatta volna betegeit. A miniszter azonban nem engedélyezte ezt az egyezséget. Ezután elhunyt Székely László egyik műtétre váró betege: az 55 éves férfinak egyszerűen átszakad a főverőere. Később a Kardiológiai Intézet főigazgatója azt mondta, nem is tudtak a betegről, de egy dokumentum bebizonyította, hogy ez nem volt igaz.

Megszólalt az ügyben Székely László is

Az ország egyik legjobbnak tartott szívsebészét egy olyan etikai eljárásra hivatkozva rúgták ki azonnali hatállyal, amiről még jegyzőkönyvet sem tudtak mutatni - írja a . Székely a lapnak adott interjújában elmondta, hogy két és fél hete, a kirúgása reggelén vizsgált utoljára beteget. "Azóta nincs jogom beteget vizsgálni. Az elbocsátásom után még a frissen operált betegeimet sem nézhettem meg, varratokat sem szedhettem. Magánrendelésem pedig nincs."

Arra a kérdésre, mit mond a betegeinek, azt felelte, semmit. "Nem vagyok fölkészülve most arra a helyzetre, hogy ők úgy tudják: segíthetnék, én viszont nem tehetek semmit. A betegek hívásait a volt titkárnőm fogadja, úgy tudom, meghallgatja őket, türelmet kér, és az új osztályvezetőhöz irányítja őket. Nem tudom, hogyan csinálja, a szememben ő egy hős."

Az a beteg, aki meghalt a napokban, többször is telefonált, hogy mi lesz vele, mikor jöhet. Neki sem volt mit a válaszolnia, jelezte a betegnek, hogy az új osztályvezető főorvossal kell kapcsolatba lépnie. Amikor csütörtökön reggel megtudta, hogy, a betegünk meghalt, a kolléganőm csaknem összeroppant.

Székely hangsúlyozta, senki nem kérte tőle, hogy minden betegről számoljon be, sőt mivel felmentették a munkavégzés alól, szeptember 19-étől nem fér hozzá semmihez. "Felmentésemet követően felhívtuk a figyelmet a csütörtökön elhunyt betegre is, tekintettel arra, hogy ekkor már nem állt módomban az előjegyzést megtenni. Így átadtuk azt a levelet is, amelyben a beteggel kapcsolatos összes információt mellékeltük, s kértük a helyembe lépő osztályvezető főorvost, nézze át, és ha kell, értékelje újra három beteg kezelési tervét, műtéti programját. Az azóta meghalt férfi is köztük volt, róla a kirúgásom körüli időszakban érkezett meg a külföldi szakvélemény, amit a beteg operálhatóságával kapcsolatban kértünk" - nyilatkozta Székely, akinek hivatalos információja nincsen arról, mi a helyzet a másik két sürgős betegével.

Arra a kérdésre, hogy miként fordulhat elő, hogy az országos csúcs intézetben egy ilyen technikát egyetlen orvos használjon, valamint, hogy Székely miért nem adta át más kollégáinak is ezt a tudást, kiderül a lap cikkéből. Az interjú kitér az elbocsátást jelentő, szívműtétre is, amely közben új mellimplantátumot kapott egy beteg.


Ezért rúgták ki Székely Lászlót

"Mindkét hölgynél tudtam az implantátumról. Az elsőnél nem tudtam, hogy már lyukadt a szilikontasak. Az implantátumokat meghatározott időnként cserélni kell, ő ezt nem tette meg. Amikor észrevettem műtét közben, hogy szét van folyva a mellkasában a szilikon, ijedtemben azonnal hívtam a plasztikai sebészt. Improvizálnom kellett. Több kollégát is felhívtam, mire elvállalta valaki. Nem gondoltam, hogy bármi szabálytalan, hiszen egy, műtét közbeni váratlan eseményt próbáltam kezelni.

Ha hiszi, ha nem, munka közben nem az járt fejemben, hogy tilosban járok-e, csak arra gondoltam, hogy ez a beteg érdeke. Az első alkalommal, amikor meghoztam a döntést, hogy jöjjön a plasztikai sebész, nem tudtam, hogyan alakul, mi lesz a következménye. Benne volt az is, hogy nekem kell majd fizetnem az implantátum számláját.

A másik betegnél, aki miatt - a papír szerint kirúgtak- , már tudtam a műtét előtt, hogy a mellimplantátum ki van lyukadva. A beavatkozás előtt konzultáltam plasztikai sebésszel, aki azt mondta: akkor járok jól, ha nem érintem az implantátum területét. Próbáltam megfogadni ezt a tanácsot, egy darabig úgy tűnt, működik. Ám a műtét harmadik órájában azt vettem észre, hogy az egyik kampó mentén folyik bele a szilikon a megnyitott szívbe. A folyadék átszivároghatott a szövetek között. Ha a szilikon a vérbe kerül, az halált okoz. Kikaptam az implantátum maradékát az asszony mellkasából, és hívtuk a plasztikai sebészt, aki egyszer már segített. Most is jött, segített kitakarítani és rekonstruálni a nő mellét.

Rejtélyes a három budapesti beteg halála
Szülés után ez vár a nőkre a munkahelyen
Kirúgták az egyik legjobb szívsebészt
Szívügyeink őrzői

Aztán vettük észre, hogy a szivárgó szilikon miatt tüdővérzést kapott az asszony, a baj akkora volt, hogy már lélegeztetni sem lehetett. Egy olyan gépre kapcsoltuk, ami a testen kívül biztosítja a légzést és a keringést. Közben hívtunk tüdősebészt, aki kivágta a sérült tüdődarabot, és jött még egy bronchológus is, aki kitakarította egy bronchoszkóppal a légutakat. Egyiküknek sem volt a kórházzal szerződése, a sebész hozta magával a varrógépét, a másik orvos meg a bronhoszkópját, mert nekünk egyik se volt. Úgy jártam el, ahogyan az orvosi esküm megköveteli a beteg élete és egészsége volt a szempont és nem az adminisztráció. Ezt követően a főigazgatót tájékoztattam, az eset márciusban volt, és ezért rúgtak ki szeptemberben.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!