A diéta és a mozgás kérdésköre a politikához és a focihoz hasonló - mindenki ért hozzá és határozott állásponttal rendelkezik a témában: ki afogyókúraés ki a sport kizárólagos szerepéről van meggyőződve. Pedig egy viszonylag egyszerű és könnyűszerrel belátható alapszabályból kell kiindulni: a fogyáshoz a szervezetünknek több energiát kell elhasználnia, mint amennyit beviszünk. Ez az emberek túlnyomó többségének esetében azt jelenti, hogy önmagában a mozgás nem elégséges a fogyáshoz, vagyis, aki le szeretne adni néhány kilót, annak mindenképpen diétáznia is kell.

A hangsúly ugyanakkor az is szócskán van, hiszen a rendszeres testi aktivitás nyilvánvalóan fontos szerepet játszik a kalóriahiány létrehozásában. A test megfelelő edzése felerősíti az anyagcserét, ezért energiaveszteséggel jár, és a szakemberek szerint nem csak a sportolás ideje alatt, de még azután is kifejti ezt a kedvező hatását. Az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás mellett mindenképpen érdemes tehát a mozgást is elkezdeni, és nem csak az imént említett okból, hanem az önbizalomra gyakorolt kedvező hatásai miatt is. Akármilyen nehéz ugyanis nekiállni és fenntartani a motivációt - különösen azoknak, akik régóta mozgásszegény életmódot folytatnak -, a rendszeres mozgás általában gyorsan hozhat sikerélményeket, és jóval könnyebb kitartani az egészséges életmód mellett, amint az ember megtapasztalja hangulatjavító hatásait és az "ezt is meg tudom csinálni" érzését.

A rendszeres sport javítja az állóképességet és a pszichére is jó hatással van

Jó hír azoknak, akiknek a diéta-mozgás kombinációból az utóbbi okozza a kisebb problémát, hogy akinek viszont már sikerült megszabadulnia a gyűlölt plusz kilóitól, az megfelelő mennyiségű sportolás segítségével megtarthatja a súlyát. A kiegyensúlyozott táplálkozás persze továbbra is javasolt, de aki sokat mozog, annak nem lesz szükséges spártai diétát tartania, hogy testalkata egészséges maradjon.

Bár sokan a fogyás érdekében kezdenek rendszeresen mozogni, a sport a kalóriaégetésen és az állóképesség javításán túl is fontos, így az is profitál belőle, akinek nem sikerül a segítségével fogyni. Egyrészt valamennyi életműködés egészségének megőrzését támogatja, beleértve a pszichére gyakorolt számtalan kedvező hatást is: csökkenti a szorongást és a stresszt, javítja a közérzetet és a teljesítményt. Aki nagy túlsúllyal vagy krónikus szervi panaszokkal küzd, mindenképpen kérjen szakszerű segítséget, mielőtt mozogni kezd. Egy hozzáértő segítségével összeállított edzéstervvel az esetleges, egyénről egyénre változó kockázatok kiküszöbölése mellett tapasztalhatjuk meg a testmozgás jótékony hatásait.

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!