A vérnyomásról folyó vita azután lángolt fel ismét, hogy az USA-ban közzétették az ezzel kapcsolatos irányelveket a 60 éves vagy idősebb betegek esetében. A polémia azt igyekszik tisztázni, hogy vajon azoknak a betegeknek jobb-e az alacsony vérnyomásérték, akik nagyobb stroke vagy szívroham kockázattal élnek.
Amagas vérnyomásveszélyes. Nem mindenkinek lehet ugyanúgy beállítaniAz Amerikai Orvosok Kollégiuma (ACP) és az Amerika Családi Orvosok Akadémiája (AAFP) három ajánlás tett a 60 évesnél idősebbek vérnyomását illetően:
1. ajánlás: Azt ajánlják az orvosoknak, hogy kezdeményezzenek olyan kezelést, amely a szisztolés vérnyomás tartósan 150 Hgmm alá viszi, hogy ezáltal
csökkenjen a stroke és szívbetegség miatti mortalitás. A betegekkel e vérnyomás célt rendszeresen meg kell beszélni.
2. ajánlás: A klinikusok kezdeményezzék vagy tegyék intenzívebbé a stroke-on vagy átmeneti ischaemiás rohamon (TIA) átesettek gyógyszeres kezelését, hogy a szisztolés
vérnyomásuk kevesebb legyen mint 140 Hgmm az ismétlődő stroke vagy szívroham kockázatának csökkentésére irányuló. Itt is felhívják a figyelmet a probléma rendszeres
megbeszélésére a betegekkel.
3. ajánlás: A klinikus fontolják meg a kezdeményezését vagy erősítését az olyan gyógyszeres kezelésnek azoknál az egyéneknél, akiknek magas a kardiovaszkuláris kockázata az
egyéni értékelés alapján, s elérjék, hogy a szisztolés vérnyomás kevesebb mint 140 Hgmm legyen a stroke és kardiális kockázatok csökkentése érdekében. És természetesen
javasolják a megbeszélést is.
A három ajánlás közül az elsőnek adott a két orvostársaság kifejezetten nagy súlyt. Csakhogy a statisztikák azt mutatják, hogy a vérnyomás csökkentése nem befolyásolja sem a halálozási rátát sem az életminőséget. A gyógyszeres kezelése is hordoz bizonyos kockázatokat: ájulást, rendellenes veseműködést. De az elesés vagy a demencia kockázata nem nő különösebben. A vizsgálatok azonban nem mutatták ki, hogy melyik gyógyszerek a leghatásosabbak, és melyek kockázatosabbak és milyen betegeknél. Azaz további kutatásokra volna szükség annak megértéséhez, hogy milyen személyre szabott kezelésekre van szükség a magasvérnyomás betegség esetében.
A 60 évnél idősebbek vérnyomásával viszont komolyan törődni kell, mert a vizsgálatok azt mutatják, hogy ebben a korosztályban kétszer olyan nagy a hipertónia előfordulása, mint a népesség egészében, s háromból ketten érintettek.
Vérnyomás megemelkedik a stressz, az étrend, az egészségi állapotot, sőt még az orvosnál tett szorongást kiváltó látogatás miatt is. A gyógyszerezés csak a kezelések egyik módja, hiszen a több testmozgás a sóbevitel csökkentése szintén jó irányba befolyásolja a vérnyomást.
A magas vérnyomás, vagy hipertónia az egyik legveszélyesebb betegség, hiszen tüneteit nehéz azonosítani, sőt, sokszor teljesen tünetmentesen jelentkezik. Azonban, ha figyelmeztető jelei nincsenek is, következményei mindenképpen, többek között a stroke, és az infarktus kockázatának jelentős növekedése. Részletek!
AAFP elnöke, Dr. John Miegs szerint az iránymutatásokat rugalmasan kell kezelni, s a legfontosabb az orvos-beteg kapcsolat. Előfordulhat például, hogy a háziorvos évtizedeken keresztül kezel egy beteget, s az állapotát, s a szükséges kezelést pontosan meg tudja ítélni. Néhány betegnek megfelelő lehet egy gyógyszer, míg másoknál mellékhatások jelentkeznek, s lesznek olyanok is akik bizonyos gyógyszereket anyagilag nem engedhetnek meg maguknak. Azaz az egyéni kezelést számos tényező befolyásolja.
Az ajánlások mögött álló kutatások sem hoztak egyértelmű erős bizonyítékokat. Így érthető John Miegs megjegyzése. "Az irányelvek egyszerűek, de az emberek bonyolultak."
Forrás: CNN