Hogyan kezelhető a szepszis? Részletek itt.
Mint a The Sun is megírta, a 4 éves Sienna Rasul az ominózus cipőpróbálást követő napon lett rosszul, az orvosok pedig szepszist diagnosztizáltak nála. A magyarul vérmérgezésként is ismert állapot lényegében azimmunrendszer- többnyire bakteriális - fertőzésekre adott, de túlzott és kontrollálatlan válaszreakciója, amelynek következtében maga a szervezet is károsodik, illetve amely legrosszabb esetben végzetesnek is bizonyulhat. Bár Sienna betegségének pontos oka nem ismert, a napilap beszámolója szerint az orvosok azt mondták édesanyjának, hogy gyermeke talán a cipők közvetítésével került kapcsolatba a problémát kiváltó baktériumokkal, amelyek egy kisebb vágáson vagy horzsoláson keresztül juthattak be a szervezetébe. A kislányt végül öt napon keresztül kezelték kórházban intravénásan adott antibiotikumokkal.
Vajon tényleg kaphatunk súlyos fertőzést attól, ha zokni nélkül próbálunk cipőt?Nem biztos, hogy a cipő volt a bűnös
Dr. Amesh Adalja, az Egyesült Államokban működő Johns Hopkins Egyetem egészségbiztonsági központjának vezető tudósa szerint Sienna esete extrém ritkának számít. "Az emberek túlnyomó többségénél nem okoz szepszist, ha zokni nélkül próbálnak fel egy cipőt" - szögezte le a szakember a Live Science-nek nyilatkozva. Kifejtette, hogy önmagukban a lábbelik nem rendelkeznek semmilyen különleges tulajdonsággal, amely növelné egy ilyenfertőzéskockázatát. "A cipőkben éppúgy jelen vannak baktériumok, mint mindenhol a környezetünkben. Nincs okunk tehát azt feltételezni, hogy a kislány feltétlenül ebből a forrásból kapta volna el a fertőzést" - tette hozzá. Elképzelhető ugyanakkor, hogy a fertőzés tünetmentesen ugyan, de már akkor is ott lappangott Sienna szervezetében, amikor elindultak vásárolni a szüleivel.
Fontos továbbá megemlíteni, hogy az ilyen súlyos következményekkel járó infekciók hátterében gyakran kimutatható valamilyen genetikai vagy egészségi állapotból fakadó fogékonyság a fertőzésekre. A probléma gyakrabban fordul elő például egy évnél fiatalabb gyermekek és 65 év feletti idősek körében, valamint olyanoknál, akiknek az immunrendszere valamilyen okból kifolyólag csökkent kapacitással működik. Sienna esetében az sem tisztázott, hogy vajon nem állt-e fenn valamilyen specifikus tényező nála, amely elősegítette volna a szepszis kialakulását.
Kell-e zoknit viselni a cipőboltban?
Milyen esetekben lehet hasznos, ha inkább mezítláb közlekedünk? Részletek itt.
"Sokan hajlamosak elfelejteni, hogy olyan világban élünk, amelyet teljes mértékben mikroorganizmusok uralnak. Ezek 99 százaléka azonban semmilyen gondot nem okoz számunkra" - hívta fel a figyelmet dr. Amesh Adalja. Kitért rá, hogy egyesek talán kellemetlenül érzik magukat, ha azt látják, hogy egy másik vásárló mezítláb próbál fel egy cipőt az üzletben, valójában azonban ennek nincs igazán jelentősége a fertőzések szempontjából. A zoknik sem áthatolhatatlanok ugyanis a kórokozók számára, tehát a viselésük révén sem feltétlenül tudjuk megelőzni az olyan ritkának számító problémákat, mint amilyen Sienna esetében jelentkezett.
Arra viszont igenis szükség van, hogy a bőrünkön keletkező sérüléseket megfelelően kezeljük, amihez már az egyszerű elsősegélykészlet is bőven elegendő eszközt biztosít. Emellett érdemes odafigyelni a sebek elfertőződésének lehetséges korai jeleire, mint amilyen a bőr kivörösödése, a lokálisfájdalomerősödése, illetve az érintett területen tapasztalható melegségérzet és duzzanat fellépése.
Forrás: livescience.com