Bármennyire is kellemetlen és undorral fogadott a végbélkúpok alkalmazása, számos esetben terápiás szempontból igenis kedvező választásnak bizonyulnak
Kúpok - felnőtteknek, gyermekeknek
A csecsemőknél és kisgyermekeknél, akik életkoruknál fogva nem tudnak tablettákat, kapszulákat lenyelni, magától értetődő a kúpok használata. Kúpokkal csillapítható a gyermekek láza, hányása vagy asztmás rohama is. A végbélbe helyezett kúpok hatóanyagtartalmának döntő része a szisztémás keringésbe jut, azaz eljut a legkülönfélébb szervekbe és szövetekbe; és hatóanyagoktól függően csillapíthat például fájdalmat, lázat, hányást vagy köhögést.
A felnőtteknél néhány betegségnél, például az aranyér kezelésénél vagy székrekedésnél gyakori a helyileg ható kúpok alkalmazása. Náluk is szóba jöhet azonban a távoli hatás miatti alkalmazás. Sok esetben intenzív hányás vezet ahhoz, hogy a szervezetből a bevételt követően rövid időn belül távozó tabletták, kapszulák helyett kúpot javasol az orvos.
Magatehetetlen, nyelési nehézségekkel küzdő vagy pszichiátriai kórképekben szenvedő betegeknél is sokszor alkalmaznak kúpokat. Amennyiben nem állnak rendelkezésre előrecsomagolt, gyári kúpok, az orvos által rendelt, személyre szabott összetételű kúpokat a gyógyszerész készíti el a gyógyszertárban. Az orvos által írt vényen, illetve a patikai készítmények csomagolásán a "Suppositorium" latin szó jelenti a végbélkúpot.
A felnőttek és a gyermekek számára készült kúpok hatóanyagtartalma és mérete is eltérő: a gyermekkúpok tömege általában 2 gramm, a felnőtteké 3 gramm.
Jobb a kúp, mint a tabletta, ha fontos a májvédelem
A kúpok szájon át bevett gyógyszerekkel szembeni előnye a kúpok májkímélő tulajdonsága. A szájon át bevett kapszulák, porok vagy tabletták hatóanyaga(i) a bélből való felszívódást követően hamar áthaladnak a májon. A máj, mint méregtelenítő szerv a testidegen gyógyszermolekulákat ártalmatlanítja, átalakítja, és a vizelettel vagy a széklettel kiüríthetővé teszi. Amennyiben kúpot kap a beteg, akkor a végbélből felszívódott hatóanyagok - a végbél speciális érhálózata miatt - nem közvetlenül a májba jutnak, így a gyógyszermolekuláknak lehetőségük van a hatás helyét elérni, mielőtt a máj átalakító munkájának "áldozatul esnének". A kúpok ily módon a máj kémiai anyagokkal való "terhelését" is csökkentik, aminek májbetegeknél, alkoholistáknál nagy jelentősége van.
Kisebb a gyógyszer-gyógyszer, illetve gyógyszer-étel kölcsönhatások esélye
A kúpok további előnye, hogy azok szervezetbeni hatását kevesebb tényező befolyásolja, mint a szájon át bevett készítményekét. Elegendő arra gondolni, hogy szájon át bevett gyógyszereknél az sem mindegy, hogy milyen és mennyi folyadékkal veszi be a beteg a gyógyszert, éhgyomorra veszi-e be a készítményt, vagy valamilyen ételt vagy egyéb patikaszert fogyaszt a gyógyszerbevétellel egy időben. Sok esetben a gyomor- és bélrendszerben "keresztezhetik egymás útját" a különféle gyógyszeres hatóanyagok és ételek, amik során kedvezőtlen kölcsönhatások alakulhatnak, ami akár egyes hatóanyagok hatásvesztéséhez is vezethet. A kúpok alkalmazásakor az ilyen nem kívánatos gyógyszer-gyógyszer, illetve gyógyszer-étel kölcsönhatásokkal alig kell számolni.
Így harcoljon az aranyér ellen - nézze meg videónkat!
Hasznos tudni, ha felezni kell a kúpot…
Kevesen tudják, de ha a kúp felezésére kerül a sor, azaz elegendő fél adagot alkalmazni, akkor nem keresztben, hanem hosszában kell kettévágni a kúpot. Tény, hogy ez nagyobb kézügyességet és felhelyezéskor való jártasságot igényel, de ilyen módon biztosítható az, hogy az öntéses módszerrel gyártott kúpoknál, a kúpformákba öntést követően zajló ülepedéses folyamat esetleges zavaró hatása kiküszöbölhető legyen. A keresztben kettévágott kúpoknál nem biztos, hogy a két félben ugyanakkora hatóanyag-mennyiség található,- az alsóban (a torpedós végű részben) az ülepedés miatt esetenként nagyobb hatóanyag-mennyiség található, mint a felsőben.
Dr. Budai Marianna PhD.
szakgyógyszerész