Antibiotikum használata mellett gyakran jelentkezik hányás, hasmenés vagy húgyúti, hüvelyi fertőzés. A probiotikumok segítenek ezek megelőzésében, már ha betartunk néhány szabályt. Mire ügyeljünk?

Érdemes a már akkor megvenni, amikor az kiváltjuk a gyógyszertárban, s a használatát is a gyógyszerrel együtt megkezdeni. A megfelelő összetételű termék kiválasztásához kérjük a kezelőorvos vagy a gyógyszerész tanácsát, hiszen manapság már egyre több speciális problémára (pl. gombás fertőzés, hasmenés, irritábilis bél szindróma, ekcéma) ajánlott kombináció van forgalomban.

Mikor vegyük be a probiotikumot?

Nem mindegy, mikor vesszük be. Ha az antibiotikummal egy időben, akkor a betelepítésre szánt jó baktériumok közül a gyógyszer a rá érzékenyeket könnyen elpusztíthatja, vsizont kevesebb hatóanyag marad a kórokozók ellen. Ahhoz, hogy mindkét készítmény a lehető legjobban elláthassa a feladatát, tartsunk legalább két óra szünetet a bevételük között.


Többféle probiotikum létezik, ezeket evés után vegyük be

Az antibiotikumok között vannak, amelyeket étkezés előtt, közben vagy után kell beszedni, erre az orvos vagy a gyógyszerész is felhívja a figyelmet. Az előírások betartása nemcsak a gyógyszer hatékonyságát segíti elő, de a kellemetlen mellékhatásoktól is véd. A probiotikumokat általában evés után tanácsos bevenni, ezzel ugyanis csökkenthetjük a gyomorsav károsító, pusztító hatását.

Tartsuk hidegen a probiotikumot

Már vásárláskor érdemes ellenőrizni, hogy megfelelő hőmérsékleten tárolják-e a kiválasztott probiotikus készítményt, otthon pedig hűtőszekrénybe tenni, ha így szól az előírás. Az is fontos, hogy mielőtt bevesszük, hideg itallal vagy étellel keverjük el, mert ha például forró teába rakjuk, azzal megölhetjük a mikroorganizmusokat.

Tartsuk be az orvos utasítását

Az antibiotikumot mindig az orvosi előírásnak megfelelően használjuk, ne hagyjunk fel korábban a szedésükkel akkor sem, ha úgy érezzük, hogy már jobban vagyunk. Ilyen esetben ugyanis a kórokozó a szervezetben marad, újjáéled, és sokkal erősebben támad, mint korábban. Részben ez is lehet az oka az ún. kialakulásának, amelyeket már semmilyen ismert antibiotikummal nem tudnak kezelni.

Milyen antibiotikum mellé nem érdemes probiotikumot szedni?

A Fogyasztói és Betegjogi Érdekvédelmi Szövetség (Febesz) egy korábbi tesztje során négy, gyakran használt antibiotikum hatóanyaggal - ampicillin, sulfametoxazol, metronidazol, gentamicin - kapcsolatban is végzett vizsgálatokat.

Kiderült, hogy a különböző probiotikumos készítményekre ezek más-más hatással vannak. Nem árt tudni, hogy a metronidazol például nem pusztította el a termékekben lévő élő mikroorganizmusokat, a sulfametoxazol bizonyos baktériumtörzseket elölt, másokat nem, ám az és a gentamicin minden baktériummal végzett.

Amennyiben tehát az utóbbi két hatóanyag valamelyikét tartalmazza a gyógyszerünk, a vele együtt szedett probiotikumos készítmények nem lesznek hatásosak.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!