A cukorbetegség kialakulásában jelentős szerepe van az elhízásnak és a mozgásszegény életmódnak: Magyarországon e két tényező körülbelül 720 ezer cukorbeteget érint. A betegség mozgással és egészséges életmóddal a legtöbb esetben megelőzhető, ám ha már kialakult a diabétesz, komoly életmódbeli változtatásokra van szükség hogy kordában tartható legyen. Elsősorban az étrend okozhat gondot, hiszen egy cukorbeteg esetében oda kell figyelni a vércukor értékeire és a szénhidrát mennyiségére.
Dudás Ágnes dietetikus válaszol a cukorbetegeket érintő, gyakran elhangzó kérdésekre.
Laborvizsgálat előtt lehet enni, vagy éhgyomri érték szükséges? A reggeli első vizeletet kell vinni az orvoshoz?
Éhgyomorra kell a laborvizsgálatot végezni, és reggeli első vizelet szükséges. (Lemosakodás után a reggeli első vizelet középső részét kell a gyűjtőedényben felfogni.)
Cukorbetegek ehetnek édesburgonyát?
Igen, de természetesen - a burgonyához hasonlóan - a napi engedélyezett szénhidrát mennyiségbe be kell számítani.
Fájhat a fejünk az inzulintól?
Az alacsony vércukorszinttől fájhat a fejünk, de az inzulin önmagában nem okozhat fejfájást.
Mit nassolhat egy cukorbeteg?
Normál testsúlyú cukorbetegek esetében a házilag készített sós vagy édes sütemények, kevert tészták néha beépíthetőek az étrendbe. Fehér liszt helyett Graham-, rozs- vagy durumliszt ajánlott az elkészítésükhöz, a cukor pedig valamilyen édesítőszerrel helyettesíthető. Szóba jöhetnek például gyümölcsös piskóták, almás, túrós vagy káposztás palacsinta, korpás pogácsa vagy teasütemény, zabpelyhes keksz, almás, túrós vagy káposztás rétes stb.
Nyári melegben hozzáadott cukor nélküli tejszínes fagylalt is megengedett 1 esetleg 2 gombóccal.
Heti 50 g (nem egyszerre) sótlan olajos magot is lehet fogyasztani, például diót, mandulát, mogyorót stb.
Túlsúlyos és normál testsúlyú cukorbetegek beépíthetnek az étrendjükbe nyers gyümölcsökből készült salátákat, zöldséges mártogatósokat, gyümölcskocsonyát, gyümölcs- vagy zöldségcsipszet, házilag készített, gyümölccsel vagy valamilyen fűszerrel ízesített joghurtot, sovány túrót, turmixot, zabkását stb. Amennyiben az étel jellege megkívánja, mesterséges édesítőszert lehet használni cukor helyett.
A boltban kapható diabetikus édességeket csak olyan cukorbetegek fogyaszthatják, akik nem túlsúlyosak - és ők is csak ritkán.
Szabad a kávéba tejszínt tennie egy cukorbetegnek?
Igen, de figyelembe kell venni, hogy 100 ml tejszín 3 g szénhidrátot tartalmaz (bár a kávéba általában csak keveset teszünk).
A tejszínnek nem elhanyagolható a zsiradéktartalma, így ha túlsúlyos cukorbetegről van szó, akkor a light változatokat kell előnyben részesíteni.
Mit kell tudni a mofetta kezelésről?
Egy széndioxidos szárazfürdő kezelés, ami olyan koncentrációban tartalmaz széndioxidot, hogy erőteljes értágító hatást tud kifejteni. Többek között a cukorbetegség következtében kialakuló, nagyereket érintő szövődmények kezeléséhez nyújthat segítséget.
Az eddigi tapasztalatok a kezeléssel kapcsolatban általában pozitívak, de csak akkor tartósak, ha többször és kúraszerűen alkalmazzák. Ha ez így nem valósítható meg, akkor sajnos csökken, majd elmúlik a hatása. Tehát fenntartó kezelések szükségesek.
Megfelelő alapanyagokból a cukorbeteg is bátran süthet süteményeketHányszor kell mérni a vércukorszintet egy nap?
Legjobb a lépcsőzetes mérés, ami azt jelenti, hogy egyik nap reggeli előtt és után, második nap ebéd előtt és után, harmadik nap pedig vacsora előtt és után érdemes a vércukorszintet ellenőrizni, majd újra reggeli előtt és után stb. Néha (2 hetente) érdemes hajnal 2-3 óra körül is mérni.
Mennyi és milyen jellegű mozgás ajánlott?
Elsősorban az aerobjellegű testmozgásnak van kedvezőbb hatása: kerékpározás, kocogás, aerobic, torna, tenisz, úszás, labdajátékok stb. tartozik ide.
Aki inkább a fitneszgépeket részesíti előnyben, szobakerékpárt, elliptikus trénert vagy lépcsőző-taposógépet is használhat a testedzéshez. De lehet kirándulni, kertészkedni, sétálni is.A nagy erőkifejtést igénylő (anaerob) sportok nem ajánlottak cukorbetegeknek. Heti legalább 5-ször végzett, 30-60 perces testmozgás jótékony hatású.
Mielőtt hozzákezdenénk az intenzívebb testmozgáshoz, ajánlatos orvossal konzultálni, hogy a lehetséges kockázatok elkerülhetőek legyenek.
Abonett kenyeret vagy puffasztott rizst, búzát lehet enni diétázásnál?
Mindhárom kenyérféle fogyasztható. Érdemes a korpás vagy teljes kiőrlésű változatot választani az Abonett esetében, puffasztott rizsnél pedig jobb, ha barnarizzsel kevert, míg búzánál a tönkölyös fogyasztása előnyösebb.
Milyen cukorértéktől szükséges inzulin?
2-es típusú cukorbetegek esetében (mivel 1-es típusúban evidencia az azonnali inzulinkezelés): ha az éhgyomorra mért érték 13,9 mmol/l feletti, vagy a random mért vércukorérték 16,7 mmol/l, illetve feletti, vagy ha a HbA1C értéke 10 százalék felett van.
Graham-lisztet ugyanúgy használhat cukorbeteg, mint fehér lisztet? Milyen lisztek jók még?
A Graham-liszt használata előnyösebb a fehérnél, mivel magasabb a rosttartalma (glikémiás indexe alacsonyabb), így lassabban emeli a vércukorszintet. Rozsliszt, durumliszt, zabliszt, különböző teljes kiőrlésű lisztek is hasonló tulajdonsággal rendelkeznek, érdemes tehát ezeket felhasználni az ételkészítés során. Már az is jótékony hatású lehet, ha a fehér liszthez fele-fele arányban hozzákeverjük valamelyiket.
A cukorbeteg ezekre figyeljen
A 2-es típusú cukorbetegség egyre több ember érint. Hátterében legtöbbször a helytelen életmód és a genetikai hajlam áll. Mire kell figyelnie a cukorbetegnek?
Édesítőszerrel készített lekvárt ehet a cukorbeteg?
Igen, de amennyiben a lekvárt cukorhelyettesítővel (és nem mesterséges édesítővel, például: ciklamáttal, aceszulfám-K-val) készítjük - például: xilittel, szorbittal, fruktózzal -, úgy a szénhidráttartalmát is figyelembe kell venni a gyümölcsén kívül.
Létezik azonban egy olyan cukorhelyettesítő, az eritrit, amelynek nagy előnye, hogy nincs hatása a vércukorra, mivel a glikémiás indexe 0, és még kalóriatartalma sincs. Ráadásul ugyanúgy viselkedik, mint a cukor, vagyis bírja a hőkezelést, és nincs mellékíze. Ezenkívül nem elhanyagolható előnye, hogy nem okoz bélproblémákat, nevezetesen puffadást, gázképződést, hasmenést. Egy hátránya van csak: eléggé borsos az ára.
Milyen hatása van a savanyú káposztának a cukorbetegek étrendjében?
A savanyú káposzta nagyon jól beépíthető a cukorbetegek étrendjébe. Ételek mellé fogyasztva a legkedvezőbb, de változatosan felhasználható különböző ételek elkészítéséhez is. Magas rosttartalmánál fogva kedvezően hat a vércukorszintre, mivel a szénhidrátok felszívódását lassítja, így gátolja avércukorszinthirtelen megemelkedését.
Milyen fűszerek hatnak a vércukor értékeire?
Említésre méltó hatása egyik fűszernek sincs a vércukorértékekre.